23 Mayıs 2013 Perşembe

"Cehennem - Linda Howard" Kitap Yorumu


KİTAP KÜNYESİ:


Kitap Adı: Cehennem
Özgün Adı: Raintree: Inferno
Seri: Raintree #1
Yazarı: Linda Howard
Çevirmeni: Zeynep Arda
Yayınevi: HARLEQUIN
Türkiye Yayın Tarihi: Mayıs 2013
Sayfa Sayısı: 223
Piyasa Fiyatı: 9.90 TL
Goodreads: 3,59


ARKA KAPAK:


   Raintree Klanı tarafından bozguna uğratılmalarından iki yüz yıl sonra Ansara büyücüleri, bu en amansız düşmanlarının karşısına bir kez daha çıkmaya hazırlanıyorlardı. Dante Raintree bir kral olarak klanını korumak zorundaydı ama karşısına çıkan Lorna Clay sadece yüreğini değil, neredeyse klanına duyduğu sadakati bile sarsacaktı. Lorna'ya güvenemediği gibi ondan uzakta duramıyordu.
Raintreeler, doğaüstü güçlere sahip olmalarının yanında, modern hayatın içinde yaşıyorlardı.Bu savaş, klanın sadakat ve ilişkilerini test edecekti.

Düşmandan gelen ilk darbede her zaman hükmettiği ateş bu kez onu yeniyordu. Dante, klanıyla birlikte, galip çıkamayabilecekleri bir kavgayla yüzleşmek zorundaydı.
"Tek bir Linda Howard kitabı ile yetinemeyeceksiniz..."
New York Times
"Bu usta yazar tam anlamı ile nefes kesiyor..."
Romantic Times BOOKreviews


BENİM YORUMUM:

 
     Önceki yazımda bahsettiğim çekilişte kazandığım, bir günde yalayıp yuttuğum, bayıldığım Cehennem'in yorumuna hoş geldiniz.

     Ansara adı verilen büyücüler Raintree klanı tarafından bozguna uğratılmalarından iki yüz yıl sonra, güçlerini toplayarak düşmanlarının karşısına tekrar çıkıyorlar. Üstelik onların iki yüz yıl önce kendilerine gösterdikleri "Ansara olan herkesi öldürmeme" nezaketini onlara göstermeyecekler.

     Her iki klanın da Ateş Ustaları var. Yani... Ateşi kontrol ediyorlar.

     Dante Raintree, Raintree klanının Draniri, yani kralı. Aynı zamanda Inferno adında bir otel kumarhanenin de sahibi.

     Dante, kumarhanesinde hiç durmadan kazandığı için hile yaptığından şüphelendiği Lorna Clay'i ofisine çağırıyor. Lorna, romanın kadın kahramanı.

     Lorna, kızıl saçlı güzel bir kız. Çetinceviz, zeki, hazırcevap. Dante'yi bu özellikleriyle hem fiziksel, hem de duygusal olarak kendine çekiyor.

     Lorna hile yapmadığını -en azından bilinçli olarak- anlatmaya çalışırken bir anda kumarhanede yangın çıkıyor. Dante insanları korumak için ateşe meydan okuyor ve Lorna'yı da peşinde sürüklüyor. Fakat ateş o kadar inatçı ki mecburen Lorna'nın gücünden de yararlanarak ateşi durdurmayı başarıyor.

     Bu karmaşada Lorna, psişik güçlerinin farkına varıyor. Ama öyle zihin gücüyle eşyaları hareket ettirme veya geleceği görme gibi değil. Daha çok rakamlarla ilgili bir yetenek ve kötü bir şey olmadan önce uyarılma.

     Geri kalanını öğrenmek için kitabı okumanız gerek.
 
     Evet. Alıntılara geçelim.

ALINTILAR:"Sakin ol," dedi adam. "Benimle yatman için sana şantaj yapacak değilim, fena fikir olmasa da. Seks istediğim zaman kimseyi zorlamam gerekmez."
(Dante, sf. 23) 
"Başım çatlayacak gibi ağrıyor. Eğer sen böyle lanet bir adam olmasaydın çoktan eve gidip uzanmıştım." 
"Evet, lanet bir adamım, dava et beni." 
(Lorna ve Dante, sf. 59)
"Kahven nasıl olsun?"
"İstemem. Çay severim ben." 
Bir an sessizlikten sonra Dante içini çekti. "Ne yapabileceğime bakarım. Çayını nasıl içersin peki?"
"Arkadaşlarla."
(Lorna ve Dante, sf. 91)
"Lanet olsun sana Raintree!" diye bağırdı.
"Dante," diye düzeltti diğeri.
"Lanet olsun sana Dante!"
Dante, "Böylesi daha iyi," diyerek ona göz kırptı.
(Lorna ve Dante, sf. 111)
Lorna, "Sen ne yaptığını sanıyorsun," dedi uykulu bir sesle. 
Dante onun yanına iyice yerleştikten sonra uzanıp lambayı söndürdü. "Birileri yatağıma kum serpmiş, o yüzden burada uyuyacağım."
"Saçmalama. Evden çıkabildim mi ki kum bulayım? Tuz o."
(Lorna ve Dante, sf. 143)


"Yaralarım çabuk iyileşir derken, gerçekten çok hızlı iyileşir demek istiyordum. Böyle bir yara hiçbir şey. Daha derin bir kesik bile sadece bir gecede iyileşebilir."
Lorna kaşlarını çatarak, "Yazık sana," dedi. "Bunun gibi başka dezavantajların da var mı?"
(Lorna ve Dante, sf. 189)


PUANLAMA:

5 Taç: TEK KELİMEYLE HARİKA! Okumazsan çoook şey kaybedersin!Olayların fazla hızlı gelişmesini saymazsak çok güzel ve kolay okunabilecek bir kitaptı aslında. Minik, kısa, gösterişten uzak bir şeydi. Okuması kolay ama heyecanlı bir kitap.