26 Mayıs 2014 Pazartesi

"İlk Aşk - John Green" Kitap TanıtımıV. Katherine erkeklerin iğrenç olduğunu düşünüyordu...
X. Katherine sadece arkadaş olmak istedi
XVIII. Katherine onu bir e-postayla terk etti
K-19 kalbini kırdı

Konu ilişkiler oldu mu, Colin Singleton’ın tipi Katherine isimli kızlar… Ve konu Katherine isimli kızlar oldu mu, Colin her seferinde terk ediliyor. Tam sayı vermek gerekirse, on dokuz kere.

 Bir yol macerasına atılan, evden kilometrelerce uzaktaki bu anagram âşığı, hali harap, üstün zekâlı gencin cebinde on bin dolar, peşinde kana susamış bir yaban domuzu ve hemen yanında televizyon bağımlısı, şişman dostu vardır… Ama bir tane bile Katherine yoktur.

 Yarattığı formülle tüm romantik ilişkilerin geleceğini hesaplamayı uman Colin, Katherine Öngörülebilirliği Teoremi’ni ispatlamak için debelenmekte, tüm Terk Edilenler’in öcünü almanın ve sonunda kızı kapmanın peşindedir.

 Aşk, dostluk ve ölü bir Avusturya-Macaristan arşidükü, insanın kendisini yeniden keşfetmesini konu alan bu çok katmanlı romana şaşırtıcı bir son ve sıcacık bir yön katıyor.

***

     John'un ülkemizde çıkan Alaska'nın Peşinde, Aynı Yıldızın Altında ve Kâğıttan Kentler kitaplarından sonra, çıkmasını beklediğim iki kitabı daha vardı: An Abundance of Katherines ve Will Grayson, Will Grayson.
 
     Pegasus'un biraz geç gördüğüm açıklamasına göre de An Abundance of Katherines, İlk Aşk olarak çevrilmiş, dağıtım tarihi de 27 Mayıs, yanii... YARIN!!! Ama okunmamış yığınla kitabım bitmeden yeni kitap almaya kalkarsam annemle yüzleşmem gerekir ve onunla yüzleşmek istemiyorum yani İlk Aşk'a kavuşmam zaman alacak.
 
 
NOT: Pegasus'un Facebook'taki açıklamasının altında "Bari bu kitap mutlu sonla bitsin" diye pek çok yorum vardı. Savunmalarımı bunları söyleyenlerin üstüne püskürtmek istiyorum. Sonunda aşık çiftin evlenip sonsuza kadar mutlu yaşamaması kitabın üzücü bittiği anlamına gelmez. Dikkatli bakarsanız John'un kitapları genelde kötü bitmiş gibidir ama aslında mutlu bitmiştir. "Son" kavramınız yanlış. "Son", genelde sonda olur ve John'un hiçbir kitabında karakterler "son"da ölmedi veya asıl üzücü olaylar "son"da yaşanmadı yani sonu üzücü falan değildi. Teşekkürler.