31 Aralık 2016 Cumartesi

Yeni Yıl Yazısı - 2017

     Merhaba insanlar. Merhaba 2017. Bugün en sevdiğim ve en uzattığım türden yazılardan biriyle karşınızdayım. Yani kendimden bahsettiklerim. Sıkılmayın diye gifleri bol tutacağım. Her zaman alakalı olmayabilirler. Zaten bilgisayarda hiçbir zaman hiçbir şeyle alakalı olamayacak ama yine de bir gün kullanma fırsatı bulurum diye tuttuğum çok gif var. Bundan daha karmaşık bir yazı bulacak değilim ya, hepsini buraya saçayım.

     "Öylesine konuştuklarım" etiketi altında size az mı saçmaladım? "Üzgünüm bir haftadır yazı paylaşmıyorum" diye başlayan yazılarım vardı bir zamanlar, hoho, ilk iki yılımda falandı böyle saçma sorunlarımız herhalde çünkü 2015 itibariyle Obur Kitaplık'ın ağzına sıçtım.
Evet evet biliyoruz. Yine de bir şekilde neden bulup size kitaplardan ve diğer alakalı şeylerden bağımsız saçmalıklarımı kusuyordum. Bu yıl yapmamışım onu. Tabii bu diğer yazılarımda, hatta kitap yorumlarında konuyu kendime getirmediğim anlamına gelmiyor. Bu yazı ne olacak bilmiyorum. Birkaç hafta önce canım sıkkınken şu yazının taslağına bir şeyler zırvalamıştım, onların da ne olduğunu hatırlamıyorum. Şimdi bakıp insan içine çıkamayacak durumda olanları sileceğim, siz normal okuma akışınızı bozmak zorunda değilsiniz, zaman yolculuğunun güzelliği.

     2016 nasıl bir yıldı inanın bilmiyorum. Hiçbir şey yapmamışım gibi geliyor ama sadece bir yıl daha dünyayı varlığımla kutsadığım için ne kadar çok şeyi değiştirdiğimi bilemem. Siz de öyle. Bu yıl dünya kötüye gittiyse ya da bir yerlerde bir insanın hayatı mahvolduysa benim suçum olmadığını biliyorum, ama daha kötüye gidebilecekken gitmediyse bir parçası benim sayemde.

     Yine zaman yolculuğunun güzelliği. Geçmişin Doğa'sıyla işbirliği yaparak diğer kısımları düzenledim, yeni bir şeyler ekledim, yazı bitti. Sadece bu paragrafı olduğu gibi bırakalım. Bunu söyleyen Doğa hala 2016'nın bir parçasıydı, aynı zamanda birkaç hafta öncesiydi, pek fark etmez çünkü onu her türlü haksız buluyorum. Bu yıl değilse önceki yıllarda birinin hayatı benim yüzümden mahvolmuştur ve şimdi değilse sonraki yıllarda dünya benim yüzümden kötüye gitmiştir. Ama diğer kısma katılıyorum, her saniye sadece var olarak neleri iyi ya da kötü yönde değiştirdiğimizi hiç bilemeyiz. Hala kimseyi öldürmedim.


23 Aralık 2016 Cuma

"Yıldız Tozu - Neil Gaiman" Kitap Yorumu

 
KİTAP KÜNYESİ:
 
Kitap Adı: Yıldız Tozu
Özgün Adı: Stardust
Yazarı: Neil Gaiman
Çevirmeni: Berat Çelik
Yayınevi: İthaki
Türkiye Yayın Tarihi: 2007
Sayfa Sayısı: 304
Piyasa Fiyatı: 18.00 TL
Goodreads: 4.06
 
ARKA KAPAK:
 
"Mucizelerle dolu bir hikâye...Gaiman yeni gelenekte bir peri masalı ortaya çıkarmak için son derece zengin bir dil, doğal bir bilgelik, iyi bir mizah ve biraz da karanlık kullanıyor."
Publishers Weekly
 
Kadim İngiltere'nin huzurlu tarlaları ve çayırlarında, bir granit çıkıntısının üzerinde 600 yıldır duran küçük bir köy vardır. Hemen doğuda köye ismini veren upuzun bir taş duvar yükselir. İşte burada, Duvar Köyü'nde, genç Tristan Thorn kalbini, akıllara zarar veren güzellikteki Victoria Forester'a kaptırır. Ve işte burada, yepyeni bir Ekim arifesinde, Tristan aşkına bir söz verir - bu öyle hızlı edilmiş bir yemindir ki, onu duvardaki tek gedikten dışarı, çayırların ötesine ve hayatının en heyecanlı macerasına yollayacaktır.
 
 BENİM YORUMUM:

12 Aralık 2016 Pazartesi

"Başmeleğin Gözdesi - Nalini Singh" Kitap Yorumu

 
KİTAP KÜNYESİ:
 
Kitap Adı: Başmeleğin Gözdesi
Özgün Adı: Archangel's Consort
Seri: Lonca Avcısı #3
Yazarı: Nalini Singh
Çevirmeni: Bige Turan Zourbakis
Yayınevi: Yabancı
Türkiye Yayın Tarihi: 8 Nisan 2016
Sayfa Sayısı: 384
Piyasa Fiyatı: 27.00 TL
Goodreads: 4.24

 
ARKA KAPAK:
 
Nalini Singh, meleklerin hüküm sürdüğü, vampirlerin onların sadık hizmetkârları olduğu ve en büyük bedeli masumların ödediği nefes kesici dünyaya geri dönüyor.
 
Vampir avcısı Elena Deveraux ve sevgilisi, ölümcül Başmelek Raphael New York'a geri döndüklerinde yeni bir tehlikeyle karşı karşıya kalmışlardı... Bir okula saldıran vampirin geride bıraktığı manzara tamamen dehşet vericiydi; ve bu daha bir başlangıçtı. Kana susamış vampirlerin sayısı bir bir artarken şehrin sokakları kana bulanmıştı. Daha da kötüsü Raphael'in kendisi de yavaş yavaş kontrolünü kaybetmeye başlamıştı; gökyüzünü açıklanamayan kara bulutlar kaplamış, yeryüzü sarılmıştı.
 
Kehânet ürkütücü bir şekilde gerçekleşiyordu: Hain ve kadim bir ölümsüz diriliyordu. Vahşi rüzgârlar onun adını fısıldıyordu: Caliane. O, oğlu Raphael için geri dönmüştü. Bunun için yolunun üzerinde ne varsa yok etmeye hazırdı, ve yolunun üzerinde tek birisi vardı: Elena, oğlunun yok edilmesi gereken gözdesi...
 
BENİM YORUMUM:


11 Aralık 2016 Pazar

"Başmeleğin Öpücüğü - Nalini Singh" Kitap Yorumu

 
KİTAP KÜNYESİ:
 
Kitap Adı: Başmeleğin Öpücüğü
Özgün Adı: Archangel's Kiss
Seri: Lonca Avcısı #2
Yazarı: Nalini Singh
Çevirmeni: Bige Turan Zourbakis
Yayınevi: Yabancı
Türkiye Yayın Tarihi: 13 Ekim 2015
Sayfa Sayısı: 384
Piyasa Fiyatı: 25.00 TL
Goodreads: 4.24

 
ARKA KAPAK:

     Lonca Avcısı serisinin bu ikinci kitabında, okurun güzelliğin ve kana susamışlığın hüküm sürdüğü ve meleklerin her şeyin hâkimi olduğu bu dünyadaki yolculuğu devam ediyor.

     Vampir avcısı Elena Deveraux, bir yıllık komadan uyandığında değişmişti. Artık, kanatları gece yarısı ve şafak renklerinde olan bir melekti. Ama Elena'nın vücudu hâlâ kırılgandı ve uçabilmek için iyileşmesi gerekiyordu. Son derece çekici bir şekilde tehlikeli sevgilisi Başmelek Raphael ise geçmişten bugüne hep "benim" dediklerine karşı korumacı ve kontrolcü olmuştu. Ne var ki, Elena söz konusu olduğunda otoritesi hiçbir işe yaramıyordu…

     Birbirlerini henüz anlamaya başlamışlarken Raphael, bir diğer başmelek olan Lijuan'dan bir balo davetiyesi almıştı. Bu daveti reddetmenin ölümcül sonuçları olabilirdi; bu yüzden Raphael, balonun olacağı ve onları korkunç bir kâbusun beklediği Pekin'e gitmeden önce Elena'nın uçmasını sağlamalıydı. Çünkü kadim ve merhametsiz Lijuan, ölülerin gücünü taşıyordu ve özellikle Elena için korkunç planları vardı…
 
BENİM YORUMUM:

8 Aralık 2016 Perşembe

Kitap Alışverişi #12: Birikmişler

 
     Karşınızda çok sayıda ayrı alışverişin birleşiminden oluşan birikmiş bir alışveriş yazısı. Aslında böyle bir şey yazmayı düşünmüyordum ama yüz yıldır kitap yorumu dışında bir şey paylaşmadığım için yazayım dedim. Kitaplar o kadar uyumsuz şekillerdeydi ki ne şekilde dizeceğimi bilemedim. Ortaya yukarıdaki görüntü çıktı. İlginizi çekmek için ne bok yiyeceğimi şaşırıyorum.