24 Ocak 2016 Pazar

"Gölge Avcısının El Kitabı - Cassandra Clare + Joshua Lewis" Kitap Yorumu

 
KİTAP KÜNYESİ:
 
Kitap Adı: Gölge Avcısı'nın El Kitabı
Özgün Adı: The Shadowhunter's Codex
Yazarı: Cassandra Clare, Joshua Lewis
Çevirmeni: Zeynep Arıkan
Yayınevi: Artemis
Türkiye Yayın Tarihi: 18 Kasım 2014
Sayfa Sayısı: 320
Piyasa Fiyatı: 25.00 TL
Goodreads: 4.11
 

ARKA KAPAK:
 
Gölge Avcıları dünyasına ışık tutacak bu resimli rehber sayesinde bildiğiniz dünyanın ötesine geçmeye hazırolun!
Hem "Ölümcül Oyuncaklar" hem de "Cehennem Makineleri"nde adı geçen bu el kitabı, 13. Yüzyıldan beri Gölge Avcısı olma yolundaki her genç Nefilim için vazgeçilmez bir ihtiyaç. Ahenkle resimlenmiş rehberimiz, meşhur Nefilimler'in gelmişinin ve geçmişinin yanısıra, diğer Aşağı Dünyalılar'ın tasvirlerini de içeriyor.
Ancak bu kitap, Gölge Avcısı'nın El Kitabı'nın sıradan bir baskısı değil.Clary'nin kendi nüshası. Kendisi de bir sanatçı olan Clary, kitapta arkadaşlarının ve ailesinin enfes çizimlerini yapmış, sayfa boşluklarına işinize yarayacak öneriler karalamış. Jace ve Simon'ın kendifikirlerini eklemelerine de engel olamamış. Bir yandan ansiklopedi, bir yandan tarih kitabı, bir yandan da alıştırma kitapçığı olan bu rehber, 13.yüzyıl da çok satar listesi gibi bir gelenek olsaydı tıpkı "Ölümcül Oyuncaklar" ve "Cehennem Makineleri" gibi zirveyi kimseye bırakmazdı!
 
BENİM YORUMUM:


     Buna yorum yapsam mı yapmasam mı diye düşünüyordum ama kısaca bir şeyler yazayım dedim çünkü neden olmasın? Gölge Avcısı'nın El Kitabı, Ölümcül Oyuncaklar'da ve özellikle Cehennem Makineleri'nde adı geçen bir kitap. Yeni gölge avcılarına gölge dünyasını, gölge avcılarının görevlerini ve Aşağı Dünyalılar'ı anlatıyor.
 
     Bunu okumak çok tuhaftı. Ders kitabı okumak gibi bir şey. Kurgu olması dışında. Ya da tam olarak değil. Aslında böyle bir şeye hiç gerek yoktu. Kemikler Şehri'ni okuyan birinin terimler konusunda kafası karışabilir ama birkaç kitap daha okuduktan sonra dünyaya rahatlıkla alışabiliyorsunuz. O kadar karmaşık veya ayrıntılı olmayan bir dünyayı anlatmak için fazladan bir kitaba gerek yok.
 
     Eminim gölge avcısı olsam da bu kitabı yararlı bulmazdım. Silahlarla ilgili basit yazılar (ki bunları kullanmayı kitaplardan öğrenemezsiniz), Aşağı Dünyalılar'ın özellikleri, bir iki de iblis tanıtımı var. Sayısız iblis olduğu düşünülürse kitapta bu kadar az iblis olması ayrı bir saçmalık.
 
     Tuhaf tarih bilgileriyle, "Biliyor Muydunuz?"larla ve bilgi kutucuklarıyla dolu, çoğunlukla sıkıcı bir kitaptı. İçinde Clary, Jace ve Simon'ın yazıları vardı. Onlar çok tatlı ve komikti. Onların da "Bunu bilmiyordum, ama anladım ki zaten umurumda değilmiş" ve "Bu bilgi kutusunu geçmenizi söylememe gerek var mı?" gibi yorumlar yapmasından anlayabiliriz ki Cass de kitabın ne kadar sıkıcı olduğunun farkında. Yine de basmışlar. Pek anlam veremiyorum.
 
     Kitabın kendi resimlerinin yanında Clary'nin pek çok çizimi vardı. Onlar da çok güzeldi. Özellikle son sayfalarda olanlar. Karakterlerin notlarıyla çizimler dışında ilginç bir şey yoktu pek. Bilmediğim bir şey öğrenmedim. Ölümcül Oyuncaklar'daki olaylardan önceki basım olduğu için okurken "Haha sen öyle san" dediğiniz yerler oluyor. Ya da Henry, Magnus gibi karakterlerden bahsettiklerinde mutlu oluyorsunuz. Magnus'un yazdığı "İnsanlar Neden Gölge Avcısı Olurlar" kısmı favorim olabilir. Muhtemel sebepleri sıralamış. Alın size birkaç tanesi:
3. Yerli Gölge Avcıları ironik bir şekilde seni aralarına alarak cezalandırıyorlar.
7. Yanlış zamanda yanlış yerdeydin.
12. Zaten bileşik bir soyadın var ve önemli birini sizinkilerin nesiller boyu kötü yetiştirilme yüzünden zayıflamış gerçek bir Gölge Avcısı ailesi olduğuna inandırdın.
13. Nefilim Konseyi üyelerinden biriyle ateşli bir ilişki yaşadın ve o karda yürüyüp izini belli etmemeye çalışıyor.
15. Radyoaktif bir Gölge Avcısı seni ısırıp bir Gölge Avcısı'na has gücü ve hızı verdi.
17. Annen seni kötü babandan saklıyordu ve birkaç hafta önce bir Gölge Avıcısı olduğunu öğrendin.
     Sonuç olarak klasik "Bunu okumam gerekiyor mu?" sorusunun yanıtı "İstemiyorsan hayır". Kitapları okurken hatırlamadığınız bir şey olduğunda bazı sayfalara açıp bakabilirsiniz ama sırf bunun için almak saçma. Gölge Avcısı koleksiyonunuzu tamamlamak falan istiyorsanız alabilirsiniz. Ya da kapağına vurunca çıkan ses hoşunuza gittiği için. Herhangi bir sebepten okumaya karar verdiyseniz merak edebilirsiniz, pek fazla spoiler içermiyor. Camlar Şehri'nden spoiler vardı ama onun dışında önemli bir şey hatırlamıyorum.
 
     Yine Magnus'tan bir alıntıyla yorumu bitiriyorum:
"Aşağı Dünyalılar bu el kitabından anlaşılması zor bilgilerle dolu büyük bir gizemmiş gibi bahsediyor, fakat aslında bir izci kılavuzundan farkı yok."

 
PUANLAMA:
3 Taç: Ortalamaydı. Okumasan da olur.
 
 
Bazen Cass'in takıntılı olduğunu düşünüyorum. Gölge dünyasıyla ilgili beş seri yazmayı planlamasını çok da delice bulmuyordum, nasıl olsa bunlar toplamda 18 kitap ediyor ve bundan çok daha uzun seriler var. Ama kısa hikayeler ve diğer şeyler konusunda kontrolden çıkmış. İnternet sitesinde ve tumblr'ında ne kadar çok ekstra olduğunu biliyor musunuz? Dehşet verici. Biraz ara verip başka şeyler de yazsa keşke.