21 Şubat 2015 Cumartesi

"Mekanik Prenses - Cassandra Clare" Kitap Yorumu

 
KİTAP KÜNYESİ:

Kitap Adı: Mekanik Prenses
Özgün Adı: Clockwork Princess
Seri: Cehennem Makineleri #3
Yazarı: Cassandra Clare
Çevirmeni: Bilge Gündüz
Yayınevi: Artemis
Türkiye Yayın Tarihi: 2013
Sayfa Sayısı: 696
Piyasa Fiyatı: 30.00 TL
Goodreads: 4.58
 
 
 ARKA KAPAK:
 
-SPOILER İÇERİR!-
 
Gölge Avcıları yok olmanın eşiğine sürüklenirken tehlike ve ihanet, sır ve cazibe, aşk ve ölüm birbirine karışıyor!

Tessa Gray mutlu olmalıydı. Ne de olsa bütün gelinler mutludur, öyle değil mi? Ancak Tessa, Jem Carstairs'la evlenmeye hazırlanırken Londra Enstitüsü'ndeki Gölge Avcıları'nın başları büyük beladaydı. Mortmain, acımasız otomatlardan oluşan Cehennem Makineleri ordusunu, Gölge Avcıları'nı yok etmek için kullanmayı planlıyordu. Planını tamamlamak için de son bir şeye ihtiyacı vardı: Tessa Gray'e.

Enstitü başkanı Charlotte Branwell, Mortmain'i bulup onu durdurmak için her şeyi göze almıştı. Fakat Mortmain, Tessa'yı kaçırmıştı ve genç kıza aşık iki adam, Jem ve Will, onun için savaşmaya hazırdı. En yakınları Tessa'yı Mortmain'in kurtarmaya çalışırken, genç kız, kurtuluşun yalnızca kendi elinde olduğunu anlayacaktı.

Ancak Tessa, melekleri kontrol etme gücüne sahip olsa bile, acımasız bir orduyla tek başına mücadele edebilir miydi?
 
BENİM YORUMUM:
 
     Öncelikle, ilk kez arka kapağın başına spoiler uyarısı koydum. Ama bir seriye ait olan ve birinci olmayan kitapların arka kapaklarını okumuyorsunuzdur diye düşünmüştüm. Kendimi birinin spoiler almasına neden olmuş olabilirim diye düşünmekten alıkoyamıyorum. İsteyerek olmadı!
 
     İkinci olarak, arka kapak yazısının sonunda Tessa'nın melekleri kontrol etme gücü olduğunu yazan hangi insansa kitabı okumamış. Tessa hiçbir zaman melekleri falan kontrol etmedi. Şu arka kapakları, kitabı okumuş herhangi bir çok hücreliye yazdırsanız daha verimli sonuç elde edersiniz masum ve sevimli yayınevleri.
 
     Ah, ayrıca bir aydır falan bir şey yazmıyorum. Son birkaç aydır sergilediğim performansla yılın en kötü blogger'ı seçilebilirim. Kendimi blogdan uzak kaldığım için suçlu hissettiğimde yazdığım amaçsız yazılardan birini yazacaktım ama beceremedim. Umarım bu sefer düzgün bir yorum yapabilirim.