26 Eylül 2014 Cuma

"Mekanik Prens - Cassandra Clare" Kitap YorumuKİTAP KÜNYESİ:

Kitap Adı: Mekanik Prens
Özgün Adı: Clockwork Prince
Seri: Cehennem Makineleri #2
Yazarı: Cassandra Clare
Çevirmeni: Selim Yeniçeri
Yayınevi: Artemis
Türkiye Yayın Tarihi: 2012
Sayfa Sayısı: 600
Piyasa Fiyatı: 28.00 TL
Goodreads: 4.48ARKA KAPAK:

Londra Enstitüsü'ndeki dengeler hiç bu kadar hassas olmamıştı. Konsey, Charlotte'ın gücünü elinden almak ve bu gücü, ahlak değerlerinden yoksun, gözünü iktidar hırsı bürümüş Benedict Lightwood'a vermek istiyordu.

Will, Jem ve Tessa, Enstitü'yü ve Charlotte'ı kurtarma umuduyla Mortmain'in geçmişiyle ilgili sırları araştırmaya karar verdi. Ancak tek keşfettikleri düşmanın amacı değildi. Aynı zamanda Tessa'yla ilgili huzursuz edici Gölge Avcısı bağlantısını da öğrendiler. Zaten Will ve Jem'in ilgisi arasında kalan Tessa, kendisinin bizzat bir "canavar"a dönüşmesine Gölge Avcıları'nın yardım ettiğini öğrenince başka bir seçimle daha yüz yüze gelecekti.


BENİM YORUMUM:

     Okullar açıldığından beri ilk yazım oluyor bu. Liseye başladım ve bütün beklentilerimi karşıladı, düşündüğüm kadar iğrenç bir yer. Gerçi okulum güzel ve konular şimdilik çok basit ama ortamı sevemedim. Şu ana kadar edindiğim arkadaş sayısı kocaman, görkemli, tombik bir sıfır. Teneffüslerde ve öğle arasında çok fazla kitap okuyabiliyorum, o ayrı. Annemle önümüzdeki dört yıl boyunca okulun her günü kitap okuyup okuyamayacağım konusunda tartışıyoruz.
 
     Mekanik Prens bittikten sonra Taht Oyunları'na kaldığım yerden devam ettim. 641. sayfadayım. Yaşasın asosyallik!
 

13 Eylül 2014 Cumartesi

"Mekanik Melek - Cassandra Clare" Kitap YorumuKİTAP KÜNYESİ:
 
Kitap Adı: Mekanik Melek
Özgün Adı: Clockwork Angel
Seri: Cehennem Makineleri #1
Yazarı: Cassandra Clare
Çevirmeni: Zeynep Heyzen Ateş
Yayınevi: Artemis
Türkiye Yayın Tarihi: 2010
Sayfa Sayısı: 536
Piyasa Fiyatı: 28.00 TL
Goodreads: 4.30

 
 
ARKA KAPAK:
 
On altı yaşındaki Tessa Gray, ağabeyini bulmak için İngiltere'ye geldiğinde, onu korkunç bir sır bekliyordu. Londra’nın Aşağıdünya’sının ıssız sokaklarını vampirler, büyücüler ve diğer doğaüstü yaratıklar ele geçirmişti. Kaosun yerine düzen getirmekse yalnızca Gölge Avcıları’na, kendilerini dünyayı iblislerden kurtarmaya adamış savaşçılara düşüyordu.

Kara Kardeşler tarafından kaçırılan Tessa, sonunda kendisinin de bir Aşağıdünyalı olduğunu öğrenecekti. Üstelik ender bulunan bir yeteneğe sahipti. İstediği zaman bir başkasına dönüşebiliyordu. Tessa, çareyi Londra Enstitüsü’ndeki Gölge Avcıları'na sığınmakta bulacak ve kısa zaman içinde, Enstitü’deki iki genç, Tessa’yı büyüleyecekti.
 
Tessa bir seçim yapmak zorunda olduğunu biliyordu. Ya ağabeyini kurtaracaktı, ya da yeni arkadaşlarının büyülü dünyasını...

Ama bilmediği bir şey vardı. Büyülerin en tehlikelisi aşktı!
 
BENİM YORUMUM:
 
 
     Favori serilerimden olan Ölümcül Oyuncaklar'ın yan serisi Cehennem Makineleri'nin ilk kitabı için yaptığım yoruma hoş geldiniz! Serilerin adları çok havalı ama konumuz bu değil.
 
     Kitap 1878'de geçiyor ve on altı yaşındaki baş karakterimiz Amerikalı Theresa Gray'in, kardeşi Nate'i bulmak için Londra'ya gelmesiyle başlıyor. Fakat onun yerine Nate'i tanıdığını iddia eden, Pandemonium Kulübü üyeleri Kara Kardeşler'i buluyor ve onlar tarafından kaçırılıyor.

12 Eylül 2014 Cuma

Zıt Kitaplar

     The Book Lover tarafından mimlenmişim. Genelde mimleri geciktirmem ama bu bayağı gecikti, pardon. Ve teşekkürler. *-* Giriş kısmı bu kadar çünkü gevezeliğimi sonrasına saklıyorum. Başlayalım!
 
1- Alım zamanına göre zıt olanlar
 
Hatırladığım en eski kitabım 7 Numaralı Amy. Eminim duymamışsınızdır. Küçükken kitap okumayı pek sevmezdim ama sürekli sevebileceğim bir şey arayarak annemin kitaplığını karıştırırdım. Annemin sahip olduğunu bile hatırlamadığı bir kitap ama beni daha fazla kitap okumaya teşvik eden oydu. Sanırım 24 kitaplık bir seriye ait ya da öyle bir şey, dördü çevrilmiş ama annemde sadece birincisi vardı. Artık basılmamasına rağmen kadına aylarca arattırıp diğer üç kitabı da buldurduğumu hatırlıyorum. İngilizce kitap okuyabildiğimde seriye devam etmek gibi hayallerim vardı o zaman, belki sonra gerçekten yaparım.
Genelde aynı anda birkaç kitap aldığım için en yeni kitabım diye bir şey yok ama önceki alışveriş yazımda en son bahsettiğim kitap Hayvan Mezarlığı'ydı o yüzden onun en yeni olduğunu varsayalım.
3 Eylül 2014 Çarşamba

"Maça Kızı - Stephen King" Kitap Yorumu


KİTAP KÜNYESİ:
 
Kitap Adı: Maça Kızı
Özgün Adı: Hearts in Atlantis
Yazarı: Stephen King
Çevirmeni: Meral Gaspıralı
Yayınevi: Altın Kitaplar
Türkiye Yayın Tarihi: 2000
Sayfa Sayısı: 528
Piyasa Fiyatı: 25.00 TL
Goodreads: 3.74


 
ARKA KAPAK:
 
Stephen King'in ilk romanı "Göz" 1974'de yayınlandıktan bir yıl sonra Amerika son askeri birliklerini de Vietnam'dan çekti. O günlerin savaş ve savaş karşıtı protesto gösterilerinin görüntüleri on yıl boyunca TV ekranlarından silinmedi.
 
Birbirine bağlı öykülerden oluşan King'in son romanı "Maça Kızı" 1960'la 1999 yılları arasını kapsamaktadır. Her öykünün temelinde altmışlı yılların ve Vietnam Savaşı'nın derin izleri yatmaktadır.
 
Kitaba adını veren öykü bir grup kolej öğrencisinin tutkuyla bağlandıkları kağıt oyunu sayesinde savaşı kendilerince protesto etme yolunu keşfetmelerini ve hepsinin kalplerinin karanlık yüzündeki kötülükle yüzleşerek, içlerinde uyumakta olan canavarın çığlıklarını kahkahalarla bastırışını anlatmaktadır.
 
 
BENİM YORUMUM:
 
     Aylar aylar önce, King okumak istediğimde çok daha ünlü kitapları olduğunu bilmeme rağmen nedense Maça Kızı'yla başlamıştım. Okuduğum halde yorumlamadığım bir tek bu kalmış, ben de hala Fangirl'ü veya Taht Oyunları'nı bitiremedim. O yüzden bunu yorumlamaya karar verdim.
 
     Kitap 1960'la '99 yılları arasında geçiyor ve birbirleriyle ve Vietnam Savaşı'yla bağlantılı beş kısa hikayeden oluşuyor. O yüzden hikaye hikaye gideceğim ama spoiler vermeden nasıl anlatacağımı pek bilmiyorum. Biraz sıkıcı ve belirsiz gelebilir size ama spoiler vermemeye karar verdim çünkü sanırım çoğu kişi bunu okumamış.

1 Eylül 2014 Pazartesi

Would You Rather Book Tag / Hangisini Seçerdiniz Kitap Mimi


     Kitap Tanrıçası ve Kitap Karavanı beni mimlemiş! Bu sefer mimlendiğimi görünce sevinmek yerine dehşete düştüm çünkü ilk gördüğümden beri kimsenin beni buna mimlememesini diliyordum. Çok zor sorular!
 
     Bu arada, bu mimi Türkçe'ye uyarlanmasından önce yabancı vloggerlarda gördüğümde sorulara vereceğiniz cevapların hayatınızın sonuna kadar geçerli olması gerekiyordu. Hangisini daha çok seviyorsunuz gibi değil. Mesela seri kitapları tek kitaplara tercih edince tek kitaplarınızı kaybediyorsunuz. Çok korkutucu. Gerçekte kaybetmiyorsunuz tabii ama yine de korkutucu. Çoğu kişi hangisini daha çok seviyorsunuz tarzı düşünmüş sanırım ama ben öbür türlü düşünmeye çalışacağım. Gerilimi hissedin.
 
1- Çok kitaptan oluşan seriler mi ya da tek kitaplar mı?
John Green'leri kaybetmek pahasına bile olsa seri diyeceğim. Serileri daha çok seviyorum ben. Kitaptaki dünyaya ve karakterlere iyice ısınıyorsunuz falan.