29 Nisan 2014 Salı

Şu Anda Okuduklarım ve Bir Şeyler Daha...

(Başlığı on saattir düşünüyorum ama ortaya çıka çıka bu çıktı...)
 
     Bugün sınavın ikinci oturumundan da çıktım ve durumumu tanımlamak gerekirse "özgürlük gibi hissettirmeyen özgürlük" diyebiliriz. Cidden, kendimi bundan daha rahat ve mutlu hissetmem gerekirdi. Neden böyle oldu bilmiyorum ama özgür müyüm, özgürüm. Yaşasın!
 
     Bundan sonra başladığım kitapları hızlıca bitirip bolca yorum yapmayı umuyorum. Obur Kitaplık tekrar hayata dönecek, sevinebilirsiniz. Gerçi sınava sadece son iki hafta çalışmama rağmen iki aydır bloga bu kadar az girmemi nasıl açıklarım bilmiyorum. Yine de sevinin siz.
 
     Okuduğum kitaplardan bahsedeyim. Karanlık Ateş'e sınavdan önce başlamıştım, Goodreads'e göre %66'sını bitirmişim. Safir Mavi'ye de büyük umutlarla başladım ama şimdilik birincisi kadar akıcı görünmüyor ve bu da kitapta daha önceden fark etmediğim bozuklukları fark etmemi sağladı. (Bir kitapta akıcılığa çok dikkat ederim, bilirsiniz, ve akıcılığın çoğu zaman kitapların diğer kusurlarını örttüğüne inanırım.) Bir de Kâğıttan Kentler var. Aslında ona başlamadım ama birazdan başlayacağım. Yatağımın yanındaki komodinde kendine yer buldu bile. (Komodinim adeta bir "Şu an okuduklarım" rafı. Tabii bir de tamamı listelerden oluşan sayısız defterlerim de orada duruyorlar çünkü liste yapmayı çok severim. Bknz: Sevdiğim Şarkılar Listesi, Okunacak Kitaplar Listesi, İzlenecek Filmler Listesi, Zaten İzlenen Filmler Listesi... Evet, bunları yazı uzun görünsün diye yazdım çünkü yazacak başka bir şey bulamıyorum.)
 
     Evet, öyle işte. Bu arada sınavla ilgili düşüncelerimi merak ediyorsanız, saçmalık derecesinde kolaydı bence.
 
     Şimdi dediğim gibi Kâğıttan Kentler'i okumaya gidiyorum. Ya da Karanlık Ateş'i. Ya da Safir Mavi'yi. Ya da kötü bir okur olup tamamen başka bir asosyal aktiviteyi yaparım. Neyse.
 

19 Nisan 2014 Cumartesi

Kitap Fuarı + Ben = Kaos


Bugün 19. İzmir Kitap Fuarı'na daha ilk günden kardeşimle ve annemle gitmiş, on sekiz kitapla hayatımın en büyük kitap alışverişini yapmış, sonra da HER ŞEYİN resmini çekerek size bu yazıyı hazırlamış bulunmaktayım. Daha önce hiç yapmamama rağmen böyle bol resimli alışveriş yazılarına ve kitap kulelerine bayılan biriyim. Umarım siz de öylesinizdir çünkü bir sürü resim olacak. Aslında fuarın da resmini çekecektim ama poşetleri üç kişi paylaştırmamıza rağmen zor taşıyorduk, o yüzden hiçbir şey çekemeden döndüm.

NOT: Üstteki iki resmin aynı veya çok benzer olduklarını düşünebilirsiniz ama aslında farklı açılardan çektim ve sadece birini koyunca tuhaf durmuştu ve zaten hangisini koyacağımı seçememiştim ve çok kötü bir fotoğrafçıyım o yüzden resimlerin kalitesizliği yüzünden beni suçlamayın.

15 Nisan 2014 Salı

"Köken - Jennifer L. Armentrot" Kitap Yorumu

 

KİTAP KÜNYESİ:

Kitap Adı: Köken
Özgün Adı: Origin
Seri: Lux #4
Yazarı: Jennifer L. Armentrout
Çevirmeni: Barış Emre Alkım
Yayınevi: DEX
Türkiye Yayın Tarihi: 6 Kasım 2013
Sayfa Sayısı: 403
Piyasa Fiyatı: 21.00 TL
Goodreads: 4.16
 

 
 
ARKA KAPAK:
 
 
Weather Dağında işler çığırından çıktı, Kat yakalandı.
Artık onu bulmak için yaşıyorum.
Yoluma çıkan olursa.. yok ederim.
Onu kurtarmak için bütün dünyayı... yakarım.
Uzaylı ırkımı yeryüzüne... seve seve salarım.

***
Biliyorum, buradan kaçmamın ve Daemonı görmemin tek yolu, asimile olmuş gibi görünmek.
Kafam çok karışık, kime güveneceğimi, kötü adamların kimler olduğunu bilmiyorum.
Daedalus mu?
İnsanlar mı?
Yoksa Luxenler mi?

***
Daemon ve Katy hangi tarafta yer alacak; birlikte mi yoksa karşı karşıya mı savaşacaklar?

OBSİDİYEN, ONİKS ve OPAL ile efsaneleşen LUX serisinde
sona yaklaşılıyor ve savaş başlıyor.
 
 
BENİM YORUMUM:
 
 
     Lux serisinin dördüncü kitabı Köken'i bir süre önce bitirdim (sonunda!) ve o zamandan beri başka bir şeye başlamadım (Hesapta şu sıralar ders çalışıyorum ama hem notlarımın hem de kitap okuma hızımın ani düşüşüne bakılınca zamanımı "gerçekte" ne yaparak harcadığım belli değil). Bu da Buse'nin gazıyla yazdığım yorumum olacak.

4 Nisan 2014 Cuma

"Saplantı - Jennifer L. Armentrout (J. Lynn)" Kitap Yorumu

 
 
KİTAP KÜNYESİ:

Kitap Adı: Saplantı
Özgün Adı: Obsession
Yazarı: Jennifer L. Armentrout
Çevirmeni: Serkan Göktaş
Yayınevi: DEXPlus
Türkiye Yayın Tarihi: Kasım 2013
Sayfa Sayısı: 349
Piyasa Fiyatı: 19.00 TL
Goodreads: 4.16
 

 
 
ARKA KAPAK:
 
 
Luxenler ve Arumlar, Lux serisinden bağımsız da okunabilecek Saplantı'da çok daha baştan çıkarıcılar.

Ukala, zorba ve tapılası bir adam.

Korunmaya muhtaç, küfürbaz ve ateşli bir kadın.

Hunter acımasız bir katil. Devlet için kötü adamları öldüren bir uzaylı. Işığın çocukları Luxenleri yok etmek için doğmuş bir Arum. Yaptığı işten de çok memnun, ta ki, bir insanı korumak zorunda bırakılana dek.

Serena, en yakın arkadaşı, senatörün oğlunun doğaüstü bir varlık olduğunu söylediğinde, ona inanmamıştı. Kim inanır ki? Ne yazık ki sonrasında korkunç bir olaya şahit oldu.
Hunter ve Serena, ateş ve barut gibi… Bir arada olmaları çok tehlikeli…

Sonunda Hunter yapmaması gerekeni yapıyor. Hem de defalarca.
 
 
BENİM YORUMUM:
 
     Yoruma geçmeden önce, arka kapakta Lux serisinden bağımsız da okunabileceğinin söylenmesine sakın kanmayın. Yalan söylemişler, düpedüz yalan.
 
     Eh, okunabilir de fakat ben hiç ama hiç tavsiye etmem. Lux serisini okuduğunuz halde bu kitabı atlamanızı da, aynı şekilde. Opal'den sonra Saplantı'yı, sonra Köken'i okuyun derim. "Yok ben Köken'i çoktan okudum bile" diyorsanız ama Saplantı'yı da okumak istiyorsanız çok sorun yaşamazsınız sanırım ama Opal'den önce Saplantı'yı okuduysanız fena halde spoiler yediniz demektir, geçmiş olsun.
 
Spoiler İÇERMEYEN yorum:
 
     Saplantı, Lux serisine yetişkin türünde, hoş bir ilave. Lux'tan uzaylı ırkı Luxenleri tanıyoruz, peki ya Arumları ne kadar tanıyoruz? Saplantı bize, bunca zaman kötü olarak tanıdığımız Arumların bakış açısından Luxenleri farklı yönleriyle tanıma şansı veriyor.
 
     Luxenleri inanılmaz derecede burnu havada, feci seksi ama genel olarak iyi niyetli, E.T. kadar masum bir ırk olarak tanıdık. Arumlar da can sıkıntısından Luxen ve insan öldüren, kötü bir ırktı.
 
     İşte bu kitap olaylara farklı bir bakış açısı getirdiğinden çok güzeldi. İyinin her zaman iyi ve kötünün her zaman kötü olmadığını anladık. Arumların da Luxenler kadar "inanılmaz derece burnu havada, feci seksi", ve sandığımız-kadar-kötü-olmayan bir ırk olduğunu gördük. Masum değiller ama yaptıklarını yapmalarının bir sebebi var.
 
     Lux serisini okuduysanız/okumayı düşünüyorsanız Saplantı'yı es geçmeyin derim. Ama ısrarla yine söylüyorum. Üçüncü ve dördüncü kitabın arasında bir yerlerde okuyun. Yok, "Ben önce Saplantı'yı, sonra Lux'u okumak istiyorum" diyorsanız gidin Lux'un ilk üç kitabını okuyan birinden size tüm büyük spoilerları vermesini isteyin, aynı işlevi görür.
 
Lux'un ilk üç kitabından ve Saplantı'dan spoiler İÇEREN yorum: