25 Şubat 2014 Salı

"Melek Deneyi - James Patterson" Kitap Yorumu

KİTAP KÜNYESİ:

Kitap Adı: Melek Deneyi
Özgün Adı:The Angel Experiment
Seri: Mazimum Ride #1
Yazarı: James Patterson
Çevirmeni: Mehmet Gürsel
Yayınevi: İnkılap
Türkiye Yayın Tarihi: Mart 2007
Sayfa Sayısı: 383
Piyasa Fiyatı: 22.00 TL
Goodreads: 4.08
ARKA KAPAK:

 Süper kahramanlar ortaya çıktığından beri görülmüş en hızlı, en akıllı, en şefkatli ve eğlendirici dişi kahraman… İnanılmaz ve tarif edilmesi güç MAXIMUM RIDE…

Hiç sona ermesini istemeyeceğiniz gerilimli bir yolculuk için kemerlerinizi bağlayın! California’nın Ölüm Vadisi’nden, New York’un metro tünellerine uzanan, adrenalin, gizem ve gerilim dolu bir maceraya atılacaksınız! Bu macerada sadık arkadaşlarınız Max, Fang, Iggy, Nudge, Gaz Adam ve Angel olacak. Yüzde doksan sekiz oranında insan, yüzde iki oranında kuş özellikleri taşımak dışında oldukça normal olan bu altı çocuk, bir laboratuvarda yetiştiler, fareler gibi kafeslere kapatıldılar, ancak şimdi özgürler. Artık kurda benzeyen ve uçan çocukları avlamaktan özel bir zevk alan uğursuz Siliciler’in başlıca hedefleri haline geldiler…

MAXIMUM RIDE, Alex Cross adlı dedektif karakterinin yer aldığı Öldüren Öpücük ve diğer bir çok romanın yazarı olan ve kırk ayrı dilde 77 milyondan fazla kitabı satılmış Patterson’ın gençlere yönelik ilk kitabı…


KİTAP YORUMU:

     "İnanılmaz ve tarif edilmesi güç MAXIMUM RIDE..."
     Şimdi size tarif edilmesi güç Maximum Ride'ı tarif ediyorum. Aksiyon artıyor artıyor artıyor, iner gibi oluyor, sonra tekrar artıyor artıyor atrıyor. Huhu!

22 Şubat 2014 Cumartesi

Cumartesi İlk 10: En İyi Arkadaşlıklar


     Yorumu yapılacak kitap olsun diye elimdeki kitapları bitirmeye çalışıyorum ama her gün başka birini okuduğumdan bitemiyorlar ve bitenleri de beğenmiyorum, yorumunu yapasım gelmiyor. Bu arada ayın başından beri üç yazı yayınlamışım. Optik'in Kitap Blogu artık çok nadiren yaptığı Cumartesi İlk 10 etkinliğiyle bu sırada yetişiyor ve bana da yazacak post çıkıyor. Teşekkür ederim, teşekkür ederiz. Neyse, haftanın konusu En İyi Arkadaşlıklar.
 
1. Harry - Harmonie - Ron (Harry Potter - J.K. Rowling)
Yerim ben bunları. Çok tatlılar. Bu yıl içinde serinin tamamını yeniden okuma hedefim var. Bu arada yedi yıl sonra "Harmonie'yi Harry ile evlendirmeliydim" diyen Rowling'e selam olsun, jeton yeni düştü sanırsam.

15 Şubat 2014 Cumartesi

Kitap Bitirememe Sorunu + İnternetteki Beceriksizliğim

     Her nedense içinden kitap yorumlamak gelmeyen ve başka bir şeyler yazacak yaratıcılığı kalmamış bir kızın, daha önceden size aktarmayı düşündüğü ama gereksiz bulduğu iki konuyu tüm işsizliğiyle bir araya getirip size post diye yutturmaya çalıştığı yerdeyiz millet. Öncelikle "kitap bitirme sorunu"mdan ve sonra da "internetteki beceriksizlik" diye tanımladığım tuhaf bir konudan bahsedeceğim. Kişisel çapta oldukça ekşınlı konular cidden.     Daha önceden kitap okuyamama sorunlarım olmuştur. Hem de çok sık. Genelde uzunca bir süre fazla akıcı kitaplar okumadığımda veya kitap alışverişi yapmadığımda oluyor. Fakat bu sefer kitap bitirememe sorunu diye bir şey çıkardım başınıza.

     Bazen evde zaten bir sürü kitap oluyor ama ben uzun süredir kitap almadığım için zaten elimde olanlar pek cazip gelmiyor. Ben de böyle bir durumda olduğumu sanıyordum ama olay çok farklı ve çok saçmaymış.

     Ben kitaplarını toplu almayı tercih eden biriyim. Ama son zamanlarda hep teker teker alındılar. Toplu alsam aynı anda en fazla ikisini üçünü okurdum ama teker teker alınca "Ay ne olacak şuna da başlayayım, bir bölüm de şundan, ay bak bu ilginçmiş" diye diye altı kitaba başlamış bulunuyorum, hangi birini bitireceğimi çözebilmiş değilim, ama buna rağmen kafam karışmayacak ve hiçbirini unutmayacak kadar zeki olduğum için aynı haltı yemeye devam ediyorum, saygılar.

12 Şubat 2014 Çarşamba

"Apollyon - Jennifer L. Armentrout" Kitap YorumuKİTAP KÜNYESİ:

Kitap Adı: Apollyon
Özgün Adı: Apollyon
Seri: Melez Sözleşmeleri #4
Yazarı: Jennifer L. Armentrout
Çevirmeni: Barış Emre Alkım
Yayınevi: DEX
Türkiye Yayın Tarihi: Ağustos 2013
Sayfa Sayısı: 511
Piyasa Fiyatı: 25.00 TL
Goodreads: 4.47
ARKA KAPAK:

 Alex bugüne dek iki şeyden çok korktu: Uyanışta kendini kaybetmek ve İksire maruz kalmak. Ancak bazen aşk kaderden daha güçlüdür ve Aiden St. Delphi de tanrılara, Alexi geri getirebilmek için savaş açtı.

Tanrılar, Sethin Alexin güçlerini ele geçirip Tanrı Katili olmasına engel olabilmek için yüzlerce şehri yerle bir edip binlerce insanı öldürdüler.

Ancak iş, Alexle Sethin bağını koparmakla bitmiyor. "Bir Apollyon öldürülemez" teorisinde pek çok açık nokta var ve bu yıkımı durdurmanın yolunu bilen tek kişi de yüzyıllar önce öldü.

Yeraltını koruyan duvarları aşmak, milyonlarca ruhun içerisinde tek bir taneyi aramak ve sonra da geri dönmek çok zor. Ancak Alex Tanrı Katili olmadan önce Sethi durdurmak zorunda yoksa… kendisi Tanrı Katili olabilir.

Melez Sözleşmeleri serisi Melez, Safkan ve Tanrıdan sonra dördüncü kitap Apollyon ile devam ediyor. Üstelik ara kitap İksir,bu kitabın içinde!


 BENİM YORUMUM:
 
     Çok sevdiğim Melez Sözleşmeleri serisinin beşinci ve son kitabı Avcı kısa bir süre önce çıktı. Ben henüz almadım ve dolayısıyla okumadım, okumak istiyor muyum emin de değilim çünkü serinin bitmesini istemiyorum. Ama hazır son kitap da çıkmışken zahmet olmazsa dördüncü kitap Apollyon'un bir yorumunu yapayım dedim. Tanrı'nın yorumunu kitabı okuduktan aylar sonra yapıp "Apollyon'un yorumunu da bir ara yaparım. Yani umarım. Ehehe." diye not düşmüştüm. Apollyon'un yorumunu yapacağımı söylemiştim. Ve bu üç ay öncesiydi... ÜÇ AY! Üstelik aslında Apollyon'u altı ay önce okumuşum... Biliyorum, biliyorum -_-

Yorumun duygu patlaması yaşadığım ve uzattıkça uzattığım geri kalan kısmı serinin önceki kitaplarını ve Apollyon'un kendisini okumayanlar için spoiler niteliğindedir.

6 Şubat 2014 Perşembe

Toplu Kitap Tanıtımı: Uzun Dünya, Bir Sır Saklı İçimde, Boğulan Kız

     Uzun süredir toplu kitap tanıtımı yapmamışım. Yapmayı da sevmiyorum zaten. Tek tek tüm kitapları araştır da yaz da, uzun işler bunlar. Ama yaptıktan sonra okumasını ve görüntüsünü çok seviyorum. O yüzden bir keresinde şu yazımda yaptığım şekilde üçlü kitap tanıtımı gibi bir şey yapacağım. Geçen sefer rastgele kitaplar seçmiştim ve hiçbirini okumak istemediğimi söylemiştim (gerçi şu an hepsini okumak istiyorum ama bu başka bi mesele). Bu sefer ilgimi çeken kitapların tanıtımını yapacağım, normal bir insan gibi...

 
 

KİTAP KÜNYESİ:

Kitap Adı: Uzun Dünya
Özgün Adı: The Long Earth
Seri: Uzun Dünya #1
Yazarı: Terry Pratchett & Stephen Baxter
Çevirmeni: Cihan Karamancı
Yayınevi: İthaki
Türkiye Yayın Tarihi: Şubat 2014
Sayfa Sayısı: 424
Piyasa Fiyatı: 29.00 TL (OHA LAN)
Goodreads: 3.68

ARKA KAPAK:


Bilimkurgunun iki ustası Terry Pratchett ve Stephen Baxter yeni bir roman için bir araya gelip bize şu soruyu sordu:
Dünya'daki kaynaklar kısıtlı olmasaydı, insanlık nasıl gelişirdi?

Paralel dünyalar arasında yolculuk yapılmasını sağlayan "adımlayıcı"nın icadıyla, asırlardır yalnız olduğu düşünülen Dünya ve insanlık için yeni bir dönem başlamıştır. Ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok yeni dünyanın keşfedilmesini sağlayan bu aygıt, insanlığa sonsuz ihtimaller sunar. Doğuştan "Adımlayıcı" olanlarınsa buna ihtiyacı yoktur.Evrimin farklı bir yol izlemesi, dinozorların hayatta olması, homo sapienslerin var olmaması gibi "küçük" ayrıntılar göz ardı edildiğinde, yan yana sıralanan her Dünya birbiriyle aynıdır.

New York Times çoksatarı Uzun Dünya, gerçek anlamıyla "başka dünyalar"ı mümkün kılıyor.Sizi bekleyen dünyalar var; yeter ki küçük bir adım atın.


Sizi bekleyen dünyalar var; yeter ki küçük bir adım atın. Gerçekten hem kapağı, hem konusu, hem de Goodreads'teki "Goodreads Choice 2012 Winner" etiketiyle ilgi çekici bir kitap. İtinayla merak ediliyor. Fiyatıysa... Her neyse.