1 Eylül 2014 Pazartesi

Would You Rather Book Tag / Hangisini Seçerdiniz Kitap Mimi


     Kitap Tanrıçası ve Kitap Karavanı beni mimlemiş! Bu sefer mimlendiğimi görünce sevinmek yerine dehşete düştüm çünkü ilk gördüğümden beri kimsenin beni buna mimlememesini diliyordum. Çok zor sorular!
 
     Bu arada, bu mimi Türkçe'ye uyarlanmasından önce yabancı vloggerlarda gördüğümde sorulara vereceğiniz cevapların hayatınızın sonuna kadar geçerli olması gerekiyordu. Hangisini daha çok seviyorsunuz gibi değil. Mesela seri kitapları tek kitaplara tercih edince tek kitaplarınızı kaybediyorsunuz. Çok korkutucu. Gerçekte kaybetmiyorsunuz tabii ama yine de korkutucu. Çoğu kişi hangisini daha çok seviyorsunuz tarzı düşünmüş sanırım ama ben öbür türlü düşünmeye çalışacağım. Gerilimi hissedin.
 
1- Çok kitaptan oluşan seriler mi ya da tek kitaplar mı?
John Green'leri kaybetmek pahasına bile olsa seri diyeceğim. Serileri daha çok seviyorum ben. Kitaptaki dünyaya ve karakterlere iyice ısınıyorsunuz falan.

2- Sadece kadın yazarları mı yoksa erkek yazarları mı okumak?
Bu soruyu hazırlayanın amacının bizi zorlamak olduğunu tahmin ediyorum ama korkunç bir cinsiyet ayrımcılığıyla karşı karşıyaymışız gibi davranıp bu bahaneyle soruyu es geçeceğim. Seçemem!
 
3- Kitapçıya gidip kitap almak mı, internet üzerinden kitap almak mı?
Kitapçıya girmeyi, aynı kitaptan birkaç tanesini yan yana koyup en ufak çizikleri inceleyerek en az hasarlısını almayı, eve dönüş yolu boyunca bebek tutar gibi tutmayı çok seviyorum. Ama seçim yapmak zorunda kalsam interneti seçerdim çünkü 1) Sürekli o kadar yol gidemem 2) İnternetten daha ucuz oluyor ve 3) Kitapçıda istediğiniz her kitabı bulabileceğinizin garantisi yok.
 
4- Film olan kitapları mı dizi olan kitapları mı?
Filmi tercih ederim sanırım. Çünkü ben okuduğum her kitabın dizi veya film uyarlamasına göz atmak isterim, dayanamam. Yakut Kırmızı'nın filminden ne kadar nefret etsem de ikincisi Safir Mavi'yi izleyeceğim mesela. Koca bir sezon izlemekten iyidir. Ama elimde olsa en film olmayacak kitapları film yapmaya çalışıp içine sıçanları film sektöründen dönüşü olmaksızın kovdururum. Dizi için de aynısı. Kendi senaryolarını yazsınlar zahmet olmazsa.
 
5- Günde 5 sayfa okumak mı yoksa haftada 5 kitap mı?
Her hafta 5 kitap bitirebilir miyim? Muhtemelen hayır. Ama tabii ki onu seçerim.
 
6- Profesyonel bir yazar olmak ya da profesyonel bir yorumcu olmak mı?
Şahsen hem çok iyi bir yorumcu, hem çok iyi bir yazar olduğumu düşünüyorum. Gerçekten. Egoistliğimden değil bu sefer. Ama  yazmakla yazar olmak aynı şey değil. O yüzden profesyonel yazar olmayı seçerim ki yazar olmakla kendim uğraşmayayım. Yorum yazmayı yapıyorum zaten.
 
7- En sevdiğiniz 20 kitabı tekrar tekrar okumak mı yoksa her gün daha önce okumadığınız yeni bir kitap okumak mı?
Her gün yeni kitap okuma fırsatını tepip hayatını aynı 20 kitapla geçirmeyi seçen birini görmedim şu ana kadar. Seçen varsa da... NEDEN?
 
8- Kütüphanede çalışmak mı kitap satıcısı olmak mı ?
Bir kitabı okuyup geri verme düşüncesine dayanamadığım için kütüphaneleri pek sevmem. Kitap satıcısı olmak daha güzel. Barrons Kitap ve Süs Eşyaları gibi bir yerim olsa hiç şikayet etmezdim mesela.
 
9- Favori türünüzden kitaplar okumak mı yoksa favori türünüz hariç diğer her türden kitaplar okumak mı?
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA. Güzel soru. Ama hayatta cevaplamam.
 
10- Sadece fiziksel kitap kopyalarını okumak mı yoksa sadece e-kitap okumak mı?
Teknoloji düşmanı falan değilim ama e-kitap okuyamıyorum. Kitap okumayı sevdiğim kadar kitapları da sevdiğimden hepsini kitaplığımda görmek isterim. Ve e-kitap okumak bana rahat gelmiyor.

Güncelleme: Birilerini mimlemeyi unutmuşum! Hepiniz mimlendiniz. Gidin yapın. Bunu okuyan ve bloğu olan herkes. Hatta bloğu olmayanlar da yapabilir. Göğsünüzü gere gere Obur Kitaplık tarafından mimlendim diyebilirsiniz, evet. (Cömert değil, üşengecim.)