4 Ocak 2014 Cumartesi

"Melek - L. A. Weatherly" Kitap Yorumu

 
 
KİTAP KÜNYESİ:
 
Kitap Adı: Melek
Özgün Adı: Angel
Seri: Angel #1
Yazarı: L. A. Weatherly
Çevirmeni: Talin Ataman
Yayınevi: DEX
Türkiye Yayın Tarihi: 2011
Sayfa Sayısı: 384
Piyasa Fiyatı: 19.00 TL
Goodreads: 3.95
 

ARKA KAPAK:
 
 
En iyi melek ölü melektir.
Willow diğer kızlardan farklı olduğunu biliyor ve bunun tek sebebi araba tamir etmekten hoşlanması değil.
Willow'un bir yeteneği var.
Tek bir dokunuşla insanların geleceklerini görebiliyor, rüyalarına girebiliyor ve umutlarını, pişmanlıklarını bir kitap gibi okuyabiliyor. Bu gücü nereden aldığını ise kimse bilmiyor.
Alex hariç.
Gizemli, doğaüstü bir çekiciliğe sahip olan Alex, Willow'un sırrını biliyor ve onu durdurmak için yola çıkıyor. Willow'un içindeki karanlık güçler, onu tehlikeli ve karşı konulmaz kılıyor.
Alex şimdi can düşmanına âşık olmak üzere...
 
 
BENİM YORUMUM:
 
 
     Melek, uzun süredir okuduğum ilk melek kitabı. Normalde Okunacaklar listemin oldukça gerisindeki bir kitaptı. Ama öylesine girdiğim bir kitapçıda gördüm ve koskoca kitapçıda Melek ve bir diğer kitaptan başka okumak istediğim hiçbir kitabı göremeyince o ikisini alıp çıktım. Ve böylece okunmuş oldu.
 
     Kitaba göre Willow, okulda diğerleri tarafından görmezden gelinen, hiçbir aktiviteye dahil edilmeyen, "tuhaf" kategorisindeki bir kızdır. Etrafta medyum olduğu söylentileri vardır ve en yakın arkadaşı gibi bazıları onun bir sahtekar olduğunu düşünürken buna inanıp ondan geleceğini okumasını isteyenler de vardır. Üstelik Willow'un medyumluk için kahve fincanlarına ve tarot kartlarına ihtiyacı yok; sadece dokunarak bir insan hakkındaki her şeyi görebilir.
 
     Ayrıca kitaba göre bu zamanda dünya, meleklere resmen tapan insanlarla ve "Melek Kiliseleri"yle doludur; melek gördüğünü ve onun zavallı hayatına bir anlam kattığını söyleyen sürüyle insan... Willow onların yalnızca zararsız deliler olduğunu düşünmektedir fakat gerçek bu değildir.
 
     Meleklerimiz iyi melekler değil. Aksine kendi boyutlarından bizim dünyamıza akın eden ve insanların yaşam enerjileriyle beslenen kötü yaratıklar. Öyle ki hayatını melek öldürmeye adamış Melek Katilleri diye bir topluluk bile var. Aslında topluluk demek pek doğru değil çünkü artık bireysel çalışıyorlar.
 
     Bir Melek Katili olan Alex, artık burayı da anlatmayayım diye düşündüğüm için söylemeyeceğim bir şekilde Willow'la tanışır. Önce birbirinden nefret ederler ama sonra arkadaş olurlar ve bir süre sonra sevgili vs vs. Olay hemen hemen bu.
 
     Aslında kitap çok heyecan verici ve merak uyandırıcı bir şekilde başladı ve sona yakın ortalarına kadar aktı. Ta ki Willow ve Alex sevgili oluncaya dek. (Sevgili olmaları spoiler sayılmaz çünkü olacakları oldukça bariz zaten.)
 
     Bu bir aşk kitabı değil bile ve şu ikisinin seni çok seviyorum tripleri beni yedi bitirdi. "Anladık seviyorsun, tamam bir daha söyle, bir daha, tamam bir de Latince söyle tam olsun, tamam artık yeter, tamam hadi, ta- YETER AMA HA! Oh be, hele şükür. NE? Bir saniye, kavga ediyorlar. Hayır hayır kavga etmeyin! Tamam dediysek o kadar da şey değil! Kız gidiyo lan, a-ama... Ben... Ne?!"
 
     Ne demek istediğimi anlıyor musunuz?
 

      Sonuç olarak güzel başlayan saçma biten, dolayısıyla akılda saçma olarak kalan bir kitaptı. Nedense Willow'u bir türlü sevemedim, çünkü sevmem için bir neden vermedi. Alex fena değil diyelim. Çok aman aman bir erkek karakter değil. Yalnız Willow'un adı çok hoşuma gitti. Willow. Çok şirin. Willow. Willow. Willow.
 
 
 
SPOILER ALARMI! DING DING!
 
Kitapta anlamadığım çok şey var. Öncelikle Willow'un yarı melek oluşu ve kendi melek babasının bile Willow'un babası olduğundan haberi olmaması. Bir de şu insan-melek şeysi. Willow'un meleğinden bahsederken, şey, Willow'un meleği diyorlar. Fakat o melek aynı zamanda Willow, yani sanırım. Melek onun koruyucusu gibi bir şey mi, diğer benliği mi, Willow melek formundayken önceki meleğe ne oluyor, bunlar çok karmaşık. Umarım ikinci kitapta mantıklı bir açıklama bulurlar.
    
 
 
PUANLAMA:
 
 
3, 5 Taç: Güzeldi ama okumasan da olur. Kitapsız kalırsan oku. / Bence gayet güzeldi. Beğendim ben.
 
 
Çok harika falan değil ama kitaba çok haksızlık da etmemek lazım şimdi. Aynı puanı verdiğim pek çok kitaptan iyi. Alıntılar bölümü yapmadım çünkü ne koyacağımı bilemedim. Seriye devam ederim ama ne zaman ederim bilmiyorum. Üçüncü ve son kitabı da çıktı bu arada, ilgilenenlere duyurulur.