20 Ocak 2014 Pazartesi

Kapak Değişikliği

     Az önce Little Book Owl'un, "şu" videosunda beni de en az onun kadar rahatsız eden bir şeyden bahsettiğini gördüm ve bu yazıyı yazmak içimden geldi. Bahsettiğimiz şey... kapak değişiklikleri!

     Hani bir serinin tüm kapakları birbiriyle uyumlu olur, mükemmel eşleşirler ve onları yan yana koyup bakmak -hele hele üçlemeyse, böylece bakarken çok yorulmazsınız- çok zevkli olur ya. İşte bazen de harika eşleşebilecek bir serinin bir kitabı, sadece tek bir kitabı alakasız bir kapağa sahiptir ve tüm o uyum, ahenk, denge bozulur... Ah...

     Little Book Owl'un sinir olduğu şey de bu ve benim de öyle. Kitaplığının nasıl göründüğüne çok takan ve boyut, renk, yayınevi, yazar vs. bakımından aynı olan kitapları yan yana getirmeye çalışan biriyim. Serilerin tüm kitaplarının birbirine uyuşmasına da çok dikkat ediyorum. Birbiriyle zaten fazla uyuşmayan kapaklara sahip bir seri neyse de... Resmen birbiri için yaratılmış gibi duran kapaklara sahip kitapların olduğu bir seriye onlar dışında her şey için yaratılmış gibi duran bir kapağa sahip başka bir kitap ekleyemezsiniz. YAPAMAZSINIZ BUNU.

     Bunun en önemli örneği bence Bana Dokunma serisi. "Şuraya" tıklayarak ulaşabileceğiniz resimlere uzun uzun bakın şimdi. Ayrıca inceleyebilmeniz için ayrı bir sayfada bakmanızı istedim. Birinci şekildeki resim, ülkemizde de aynı kapakla çıkmış olan Bana Dokunma. Hemen yanındaki ise Bana Dokunma'nın çok sevgili yayınevi tarafından değiştirilen kapağı. Kesinlikle daha güzel olmuş, bir öncekini trilyona katlamış falan ama neden daha ilk başından bu kapakla yayınlamamışlar?

     Dördüncü resimde serinin ikinci, ve altıncı resimde de üçüncü kitaplarını görüyorsunuz. Üç ve beş numaralar ise diğerlerinin arasındaki ara kitaplar ve ülkemizde çevrilmemişler. Şimdi dört numaraya tekrar bakın. Unravel Me, ülkemizde Beni Bırakma adıyla çevrildi. Dex uyumu bozmamak için elinden geleni yapmış ve yurtdışı kapağıyla değil, kendilerince ilkine daha uygun olarak tasarladıkları bir kapakla çıkarmışlar. Ülkemizde çıkan kapaklara da "buraya" tıklayıp ulaşabilirsiniz. Keşke sonradan değiştirilen kapaklarla çıksalarmış ama ne yazık ki bunlara kaldık işte.

     En başta iğrenç olduğu için kapağı sonradan değiştirmeleri neyse. Ama bir de harika kapakları olan serilerin sonraki kapaklarını mahvedenler var. Evrenin Ötesi serisi gibi. Henüz okumadığım ama okumayı çok istediğim bir seri.

     Serinin ilk iki kitabının ülkemizdeki kapak tasarımlarına "buradan" ulaşabilirsiniz. Gördüğünüz gibi acayip havalı, içerikle uyumlu ve birbirleriyle de uyumlular. Kapakların orijinalleri de hemen hemen aynı. Üçüncü kitap henüz çevrilmedi ama yabancılarda çıktı... tamamen alakasız bir kapakla. Ve sonra tüm serinin kapakları yenilendi. "Buraya" tıklayınca da serinin üç kitabının birden yenilenmiş kapaklarını görüyoruz. Dan dan dan. Ve en sondaki o üçüncü kapak var ya, serinin üçüncüsü ona çok benzer kapaklarla, ufacık değişikliklerle çıktı her yerde. Bence Türkiye'de de üçüncü kapak böyle bir şey olur. Eşleşmeyecek yani.

     Bir de Artemis yayınevinin kapak skandalları var. Vampir Akademisi ve Ölümcül Oyuncaklar serilerinin orijinal kapaklarını değiştirip o hale sokmaları, sonradan VA'nın kapaklarını yenileme çabaları ve Ölümcül Oyuncaklar'da ikinci kitabının ikisi berbat biri güzel tam üç edisyonunun olması... Küller Şehri'nin ikisi berbat biri güzel edisyonlarına da "şuradan" bakın, bir ara bloga koymuştum bunu zaten.

     Son olarak bunu kardeşim bir yerlerde okuyup bana söylemişti. Lux serisinin tüm kapakları yenileniyormuş da beşinci kitap da ona göre çıkacakmış da bilmemne. Bekleyin, tüm seri bir bitsin, kapaklar az çok uyuşsun da ondan sonra yapın değişikliğinizi. Söyleyeceklerim bu kadar.

     Çook uzun süredir bloga girmemişim ve bununla ilgili açıklamayı sonra yapacağım. Şimdilik okuduğunuz için teşekkürler. Görüşürüz! ^.^