31 Aralık 2013 Salı

KİTAP TİRYAKİLERİ 4. BLOG TURU: Manastır - Chris Culver || Ash Rashid Serisine Övgüler

YAZARLARDAN ÖVGÜLER
 
"Manastır ruhu geliştiren ve diğer pek çok polisiye romanından ayıran özellikleri, ilgi uyandıran Müslüman-Amerikalı dedektif Ash Rashid ve kültürün kalbi Indianapolis'tir-her ikisi de cesur seçimler. Chris Culver yıllarca takip edilecek bir yazar."
(C.J. Box)
 
"Manastır, zekice ve merak uyandıran bir dedektiflik romanıdır ve Ash Rashid, sert fakat yumuşak kalpli bir kahramandır. Chris Culver, polisiye kurguda cüretkar yeni bir ses. Fazlasıyla tavsiye ederim."
(Jeff Abbott)
 
*
 
BLOGGERLARDAN ÖVGÜLER
 
"Culver okuyucularını kurallara inanmadığını itiraf eden, yeni ve büyüleyici bir dedektifle tanıştırıyor. İçki sorunu olan yalnızlık düşkünü bir adam olabilir, ama inancının kurallarını çiğnediği için onu suçlayamazsınız. Diyor ki, 'İyi bir Müslüman olmayabilirim ama inancım bana adaleti aramamı ve teşvik etmemi söylüyor.' Manastır merak uyandırıcı, karmaşık bir hikaye. Ve Ash Rashid, gizem türüne hoş bir ilave."
(Lesa's Book Critiques)
 
*
OKUYUCULARDAN ÖVGÜLER
 
"Bu kitap aksiyonun, biraz gerilimin, ilginç düğümlerin ve güçlü karakterlerin güzel bir karışımı. Olaylar çok şaşırtıcı olmasa da etkisi altına alıyordu, ki bu da kitabı büyülü derecede hızlı okutuyor. Ash karakterini cidden sevdim ve serinin diğer iki kitabını kesinlikle okuyacağım."
(Larry Hoffer)
 
"Yazarın ilk kitabı. Gerçekten sevdim. Gerilim/Gizem. Baş karakterin Müslüman olmasını ama bunun tüm kitaba dönüştürülmeden küçük bir olay olarak tutulmasını sevdim. Karakteri daha gerçekçi yapıyor."
(Becky Hirtzel)
 
"Tamam, kitaba karşı biraz önyargılı yaklaşmış olabilirim çünkü benim büyüdüğüm bölgeden esas alınmış... ama sevdim.Yeni bir yazardan harika bir kitap. Olay mükemmeldi ve karakterler de öyle."
(Ashley)

Yeni Yıl Yazısı (100. Yazı)     Bugüün yılbaşıığğ!!! Yani yılbaşına gireceğimiz gecenin olduğu güün!!! Ama hemen hemen aynı şeeyy!!! Yaşasııın!!!


     Bu da benim daha önceden sözünü verdiğim yeni yıl postum. Aynı zamanda tuhaf bir tesadüfle 100. postum. Tabii ki haftalar öncesinden yeni yıl yazısını 100. yazıya denk getirmeye çalışmadım. Ne? Ne dediğinizin farkında mısınız? Çok... çok saçma.
     Bu yazıda da yeni yılda blog'um için planlarımdan falan bahsedeceğim. İşte planladıklarımdan bazıları:
  • Daha az yerine getirilmeyen söz.
  • Daha çok yerine getirilen söz.
  • Daha çok post.
  • Daha çok kitap yorumu ve tanıtımı.
  • Artık yavaş yavaş İngilizce kitap okuma çalışmalarına başlamak istiyorum. Sonra İngilizce kitapların Türkçe yorum ve tanıtımlarını falan da yapabilirim.     Bir tane de farklı fikrim var. Size e-posta adresimi verip şu soru cevap şeylerinden yapmak istiyorum. İngilizce adıyla Q&A; ki feci havalı duruyor. İşte bana ulaşabileceğiniz bir hesap vereceğim, benimle/blogla/okuduğum kitaplarla ilgili sorular soracaksınız ve ben burada olabildiğince normal cevaplar vermeye çalışacağım. Ünlüler gibi. Yeterince soru gelir mi bilmiyorum ama bir defalığına da olsa yapmak istiyorum bunu. Ama hayır, ask.fm gibi değil. O siteden NEFRET EDİYORUM.

     Bir de bir türlü başlayamadığım serilere başlamak istiyorum. En başta Percy Jackson ve Olimposlular mesela. Sonra Olimpos Kahramanları falan var tabii. Bir de çok uzun olduğu için gözümü korkutan Anita Blake serisi var. Ateş serisini ve Vampir Akademisi'ni de unutmamak gerek. Çok var. Of of.

     Bir de son olarak annemin sözünü verdiği yılbaşı hediyelerini (tabii ki kitap!) bir an önce vermesini istiyorum.

     İşte böyle. Yeni yıl, yeni umutlar, çikolatalı pamuk şeker icat edilmesi gibi ufak dilekler vs vs. Aslında yılbaşına evde televizyon izleyerek falan girerim muhtemelen. Ya da kitap okuyarak. Ya da uyuyarak. Şimdi düşününce tuvalette girme ihtimalim de oldukça yüksek. Ama bunu bilmenize gerek yok. Gerçekten yok.

     İşte bir yeni yıl yazısı. Elimden gelen bu. Siz de bana yeni yıl için asla çikolatalı pamuk şeker kadar orijinal olamayacak dileklerinizi yazın! Ve daha önceden de söylediğim gibi, yazın dediğimde gerçekten yazın yoksa rezil oluyorum.


MUTLU YILLAR!!!

23 Aralık 2013 Pazartesi

Etkinlik: 4 Blogger ile Noel Baba'yı Beklerken

 
 
     Optik'in Kitap Blogu, Vampirella'nın Güncesi, Kitap İklimi ve Kitaplar ve Tutkunlar bloglarının ortak çalışması "4 Blogger ile Noel Baba'yı Beklerken"e hoşgeldiniz. Her blogger'dan beşer tane olmak üzere toplamda 20 soru yanıtlayacağız. Bu yıl okuduğumuz kitaplarla ve yeni bir yılla ve benzer bir şeylerle ilgili olduğunu sandığım bir etkinlik. Bilmiyorum, aslında sorulara ben de daha bakmadım. Neyse, yapalım bakalım. Ama size ayrıca upuzun bir yılbaşı yazısı da yazıyorum bir yandan, hazır olunca yayınlayacağım. Bu kez gerçekten yayınlayacağım hem de. 

22 Aralık 2013 Pazar

Matmazeella'nın Kütüphane Oluşturma Etkinliği!!!

 
 
     Matmazeella çok güzel bir çalışma başlatmış. Kütüphanesi olmayan okullara kütüphane kurmak istiyormuş. Ülkemizde kitap okuma seviyesinin ne kadar düşük olduğu ve "Neden kitap okumuyorsun?" sorusuna verilen en popüler cevaplardan birinin "Kitaplar çok pahalı" olduğu düşünüldüğünde kütüphaneler gerçekten çok önemli. O yüzden Kahramanmaraş'taki Döngele Çok Programlı Lisesi'ne ve imkan bulunursa daha pek çok okula kütüphane kurulmasına destek vermemiz gerektiğini düşündüm. Böyle okuduğunuz ve her gün kitaplıkta görmeseniz delireceğiniz için baş köşeye koyduğunuz, resmen evlat edindiğiniz kitapları değil de, en azından okumasam da olurmuş deyip arkalara attığınız ve bir daha gün yüzü göstermediğiniz kitapları falan gönderebilirsiniz. Her türden kitap kabul ediliyormuş. Öyle bir düşünceniz varsa veya daha ayrıntılı bilgi isterseniz buraya tık tık yapın millet.

17 Aralık 2013 Salı

KİTAP TİRYAKİLERİ 3. BLOG TURU: Kayıp Mürekkep - Gazi Karasu || Kitap Yorumu


 
BENİM YORUMUM:
 
 
     Kitap Tiryakileri'nin bu turunda incelediği  Kayıp Mürekkep böyle çok çok kısa (112 sayfa), deneme-şiir kitabı tarzında bir kitap. Kitap tam olarak bir olayı anlatmadığı, genelde şiirden oluştuğu ve kısa olduğu için yorumu bu seferlik benden beklenmeyecek bir şekilde kısa keseceğim.
 

13 Aralık 2013 Cuma

"Ölümcül Merhamet - Robin LaFevers" Kitap YorumuKİTAP KÜNYESİ:
Kitap Adı: Ölümcül Merhamet
Özgün Adı: Grave Mercy
Seri: Ölüm'ün Hizmetkarları #1
Yazarı: Robin LaFevers
Çevirmeni: Taylan Taftaf
Yayınevi: DEX
Türkiye Yayın Tarihi: 10 Ocak 2012
Sayfa Sayısı: 488
Piyasa Fiyatı: 25.00 TL
Goodreads: 3.97
ARKA KAPAK:


Genç, güzel ve ölümcül.

On yedi yaşındaki Ismae, babasının onun için yaptığı
anlaşmalı evlilik dehşetinden, gizemli bir keşiş tarafından kaçırılır.
Götürüldüğü manastır, Ölüm Tanrısı Aziz Mortain için eğitilen, kendisininki gibi garip yara izleri taşıyan kızlarla doludur.
Burada, Ölüm Tanrısının onu tehlikeli hediyeler ve korkunç bir kaderle kutsadığını öğrenecektir. Manastırda kalmayı seçerse rahibeler tarafından bir suikastçı olarak yetiştirilecek ve Ölüm Tanrısının intikamını alacaktır.
Ismae çok önemli bir görev için Breton sarayına gönderilir;
hem entrika ve ihanetin ölümcül oyunlarına hem de yapması imkânsız seçimlere karsı savunmasızdır: Ismae, Tanrısına mı yoksa kalbine mi hizmet edecek?


BENİM YORUMUM:


     Selam kitapseverler, bloggerlar, işi gücü bırakıp her gün blog'uma bakan gerçek hayattaki arkadaşlarım, işi gücü bırakıp her gün blog'uma bakan internetteki arkadaşlarım, bu satırları okuduklarını düşündüğüm hayali arkadaşlarım, uzaktan uzağa yazılarımı okuyup bana açılmayı beklediğini hayal ettiğim yakışıklı çocuk ve bunu okuyan başka kim varsa...  Bugün size tek kelimeyle aşık olduğum bir başka Dex kitabını psikolojik baskı yapıp okutmaya çalışacağım.

9 Aralık 2013 Pazartesi

KİTAP TİRYAKİLERİ 2. BLOG TURU: Baba Segi ve Dört Eşin Gizli Yaşamı - Lola Shoneyin || Kitap Yorumu

 
 
KİTAP KÜNYESİ:
 

Kitap Adı: Baba Segi ve Dört Eşin Gizli Yaşamı
Özgün Adı: The Secret Lives of Four Wives
Yazarı: Lola Shoneyin
Çevirmeni: Aslı Tümerkan
Yayınevi: Feniks
Türkiye Yayın Tarihi: Aralık 2013
Sayfa Sayısı: 290
Piyasa Fiyatı: 18.00 TL
Goodreads: 3.71


 
 
ARKA KAPAK:


Geçmişindeki sırlardan kurtulmak isteyen üniversite mezunu genç kadın Bolanle, kendisini hiçbir şey sormadan olduğu gibi kabul eden cahil tüccar Baba Segi ile evlenmeyi kabul eder. O artık pahalı giysilerin, bol yiyeceğin, cömert aylık ödeneklerin olduğu büyük bir aileye en genç ve en eğitimli dördüncü eş olarak dâhil olmuştur. Eşlerden Iya Femi paraya tutkuyla bağlı, huysuz ve bencil bir kadındır; Iya Tope ise yumuşak başlı ve iyi niyetlidir, ama diğer eşlerin teröründen sinmiş bir haldedir; ilk eş olan Iya Segi ise acımasızdır ve ölümcül sonuçlara meydan verecek hırslara sahiptir.

Genç, güzel ve eğitimli Bolanle kısa sürede Baba Segi’nin gözdesi olur. Onun varlığını diğer eşler bir tehdit olarak algılamakta ve güzel rakiplerinden kurtulmak için entrikalar düzenlemektedirler. Ama herkesin hayatı sırlarla doludur ve bunlar, Bolanle’ın bilmeden de olsa ortaya çıkaracağı güne kadar eşlerin sessiz ortaklığı ile gömülü durmaktadır. Aile içi günlük çekişmeler ve hırslar herkesi adım adım bir trajediye doğru sürüklemektedir.

Nijerya’da ve hatta Afrika’nın pek çok yerinde kadının aile içindeki yerine, geleneklere ve günlük hayata dair ipuçları veren roman aynı zamanda binlerce kilometre uzakta da olsa kadının toplum içinde yaşadığı zorlukların nasıl da aynı olduğunu gösteriyor.
 
 
 
BENİM YORUMUM:
 
 
     Eveet, 2. blog turumuza hoşgeldiniz! Feniks'ten yeni kitabımız Baba Segi ve Dört Eşin Gizli Yaşamı'nı inceliyoruz. Konusunu yukarıdaki arka kapaktan okuduysanız biraz fikir sahibisinizdir ama ben yine de anlatayım. Yer yer spoiler verebilirim bu arada. 

KİTAP TİRYAKİLERİ 2. BLOG TURU: Baba Segi ve Dört Eşin Gizli Yaşamı - Lola Shoneyin || Kitap Tanıtımı ve Tanıtım Videosu


 

KİTAP KÜNYESİ:

 
Kitap Adı: Baba Segi ve Dört Eşin Gizli Yaşamı
Özgün Adı: The Secret Lives of Four Wives
Yazarı: Lola Shoneyin
Çevirmeni: Aslı Tümerkan
Yayınevi: Feniks
Türkiye Yayın Tarihi: Aralık 2013
Sayfa Sayısı: 290
Piyasa Fiyatı: 18.00 TL
Goodreads: 3.71
 
 
 


ARKA KAPAK:


 Geçmişindeki sırlardan kurtulmak isteyen üniversite mezunu genç kadın Bolanle, kendisini hiçbir şey sormadan olduğu gibi kabul eden cahil tüccar Baba Segi ile evlenmeyi kabul eder. O artık pahalı giysilerin, bol yiyeceğin, cömert aylık ödeneklerin olduğu büyük bir aileye en genç ve en eğitimli dördüncü eş olarak dâhil olmuştur. Eşlerden Iya Femi paraya tutkuyla bağlı, huysuz ve bencil bir kadındır; Iya Tope ise yumuşak başlı ve iyi niyetlidir, ama diğer eşlerin teröründen sinmiş bir haldedir; ilk eş olan Iya Segi ise acımasızdır ve ölümcül sonuçlara meydan verecek hırslara sahiptir.

Genç, güzel ve eğitimli Bolanle kısa sürede Baba Segi’nin gözdesi olur. Onun varlığını diğer eşler bir tehdit olarak algılamakta ve güzel rakiplerinden kurtulmak için entrikalar düzenlemektedirler. Ama herkesin hayatı sırlarla doludur ve bunlar, Bolanle’ın bilmeden de olsa ortaya çıkaracağı güne kadar eşlerin sessiz ortaklığı ile gömülü durmaktadır. Aile içi günlük çekişmeler ve hırslar herkesi adım adım bir trajediye doğru sürüklemektedir.

 Nijerya’da ve hatta Afrika’nın pek çok yerinde kadının aile içindeki yerine, geleneklere ve günlük hayata dair ipuçları veren roman aynı zamanda binlerce kilometre uzakta da olsa kadının toplum içinde yaşadığı zorlukların nasıl da aynı olduğunu gösteriyor.

2 Aralık 2013 Pazartesi

"Alaska'nın Peşinde - John Green" Kitap Yorumu

 
 
KİTAP KÜNYESİ:

Kitap Adı: Alaska'nın Peşinde
Özgün Adı: Looking for Alaska
Yazarı: John Green
Çevirmeni: Banu Talu
Yayınevi: Pegasus
Türkiye Yayın Tarihi: 2012
Sayfa Sayısı: 320
Piyasa Fiyatı: 20.00
Goodreads: 4.24
 

ARKA KAPAK:
  
Miles Halter, ünlülerin son sözlerine bayılan sıradan bir gençtir. Evindeki güvenli hayata katlanamadığından François Rabelais'nin ölmeden hemen önce "Büyük Belki" olarak betimlediği bilinmezin ne olduğunu bulabilmek için yatılı okula yazılır. Onu Culver Creek Lisesi'nde, aralarında Alaska Young da olmak üzere pek çok şey beklemektedir. Zeki, komik, son derece seksi ama bir o kadar perişan halde olan Alaska, Miles'ı kendi labirentine sürükleyecek ve "Büyük Belki" arayışında ona yol gösterecektir.

Michael L. Printz Ödülü'ne layık görülen Alaska'nın Peşinde, bir hayatın başka bir hayat üstünde ne kadar kalıcı izler bırakabildiğini muhteşem bir dille anlatıyor. Pek çok ödül sahibi John Green'in bestseller olan bu kitabı, çağdaş kurgu kitaplar arasında çığır açan yepyeni bir ses.BENİM YORUMUM:
 
     John Green'in tüm dünya bir ara bağımlısı olup okurken benim inadına okumadığım, fakat Aynı Yıldızın Altında'dan sonra mutlaka okumam gerektiğini anladığım kitabı oluyor Alaska'nın Peşinde. Aynı Yıldızın Altında'nın yanından geçemez; ama Alaska çok kötü olduğundan falan değil, Aynı Yıldızın Altında çok güzel olduğundan. Aynı Yıldızın Altında. Birkaç kere yazınca zorlanıyorsunuz. Aynı Yıldızın Altında, Aynı Yıldızın Altında, Aynı Yıldızın Altında, Aynı Yıldızın Altında. Bir süre sonra kulağa çok saçma gelmiyor mu? Aynı Yıldızın Altında.
 
     Tamam. SAKİNİM.
 
     Tabii Aynı Yıldızın Altında'yla (adı hala tuhaf geliyor) kıyaslamazsak kesinlikle çok güzel bir kitaptı. Aynı Yıldızın Altında'nın aksine karakterlere bayıldığımı söyleyemem (karşılaştırmayı kesmeliyim, cidden karşılaştırmayı kesmeliyim) ama yazılış tarzı, anlatımı ve verilmek istenen mesaj süperdi.