28 Ekim 2013 Pazartesi

Cumartesi İlk 10: Kitap Fuarında Almayı Planladığınız 10 Kitap

     Sihirli Kitap olarak bildiğimiz ve benim en sevdiklerimden biri olan blog ne yazık ki Optik'in Kitap Blogu olarak değişmek zorunda kaldı ve çoğunuz bu yüzden fark etmemiş olabilirsiniz ama fuarın yaklaşması üzerine yeni bir Cumartesi İlk 10 hazırlamış. Geciktirmiş olsam da (Ne zaman geciktirmiyorum ki? :P) yapmak istedim.

1. Yakut Kırmızı - Kerstin Gier (Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer #1)
Bir türlü başlayamadığım için kalbimi yakan serinin birinci kitabı. Zaman yolcuları. Bana gel bebeğim.

2. Sert Rock - Olivia Cunning (Günahkarlar Turnede #2)
İlk kitapla ilgili düşüncelerime buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. İkinciyi çok merak ediyorum. SED!

3. Dublin Caddesi - Samantha Young (Dublin Caddesi #1)
Kapağından ve hakkındaki yorumlardan muhtemelen tam puan vereceğim bir kitap olduğunu çıkardım. İstiyorum. İhtiyacım var. Benim ol.

4. Vampir Akademisi - Richelle Mead (Vampir Akademisi #1)
Tüm dünyanın okuyup bitirdiği serileri geriden takip ettiğinizi düşünüyorsanız benimle tanışmamışsınız demektir. Yüzyıllardır listemde olan bir seri. Filmi çıkıyor olmasa daha okuyacağım yoktu zaten.

5. Serseri - Rachel Vincent (Dönüşüm #1)
Bayağı bir kitabı çıkınca artık başlayayım şu seriye dedim. Önümde bir sürü kitabı olduğu için biri bitince diğerini beklemem de gerekmiyor. Muhaha!

6. Köken - Jennifer L. Armentrout (Lux #4)
Bu serinin kapaklarından ve geçenlerde spot denildiğini öğrendiğim tanıtım yazılarından nefret ediyorum ama hakkını vermem lazım ki kitaplar çok iyi.

7. Mekanik Melek - Cassandra Clare (Cehennem Makineleri #1)
Ölümcül Oyuncaklar serisinin beş kitabını birden birkaç ayda bitirdim ve anladım ki ne kadar kitap çıkmış olursa olsun, bazı serilere tüm kitapları çıkmadan başlamamak gerek. Altıncı çıkana kadar kafayı yiyorum. Ben de Magnus'la kendimi tatmin edeceğim.

8. Kubbenin Altında - Stephen King
Dizisine kitabı okumadan başlamayacaktım ama çok akıcı olduğu için bir kere başlayınca duramadım. İkinci sezon çıkmadan önce kitabı okumayı planlıyorum.

9. Anansi Çocukları - Neil Gaiman
Uzun süredir listemde olan bir bebek. Utanarak söylüyorum ki daha önce hiç Neil Gaiman okumadım ama mutlaka okumalıyım.

10. Amerikan Tanrıları - Neil Gaiman
Listemdeki bir diğer Neil Gaiman kitabı. Konusunu bilmiyorum ama GR'deki yorumlar o kadar olumluydu ki konusuna bakma gereği duymadım zaten :S.


27 Ekim 2013 Pazar

"Kuralsız - Veronica Roth" Kitap Yorumu


 
KİTAP KÜNYESİ:


Kitap Adı: Kuralsız
Özgün Adı: Insurgent
Seri: Divergent #2
Yazarı: Veronica Roth
Çevirmeni: Uğur Mehter
Yayınevi: Artemis
Türkiye Yayın Tarihi: Ağustos 2013
Sayfa Sayısı: 516
Piyasa Fiyatı: 24,00 TL
Goodreads: 4,30

ARKA KAPAK:TEK BİR SEÇİM
FEDAKARLIK GEREKTİRİR

TEK BİR FEDAKARLIK
KAYIP GETİRİR

TEK BİR KAYIP
SORUMLULUK HALİNE GELİR
 
TEK BİR SORUMLULUK
SAVAŞ DEMEKTİR

TEK BİR SEÇİM
SENİ YOK EDEBİLİR

Her seçimin bir sonucu vardır. Tris sevdiklerini -ve kendini- kurtarmak zorunda. Üzüntü, fedakarlık, kimlik, bağlılık, kurallar ve aşkla ilgili sorunlarla boğuşurken bu hiç de kolay olmayacak. Üstelik savaş başlıyor ve herkes tarafını seçmek durumunda. Ancak geri dönüşü olmayan bir yola giriyorsan, zafer getireceğini umduğun seçim, tüm hayatını altüst edebilir.BENİM YORUMUM:
 

     Kuralsız, ilk kitabı Uyumsuz'dan (Yorumuma ulaşmak için üstüne tıklamanız yeterli) bile daha güzeldi. Yani hemen hemen.
 
     Çoğu serinin ilk kitabındaki karakterleri tanıma ve yavaş yavaş savaşı başlatma kısmına bayılırım. Uyumsuz'a da bayılmıştım. Ama Kuralsız distopyayı daha iyi hissettirmişti.
 
     Şimdi olabildiğince spoiler'sız, fakat ilk kitabın sonuna ve ikinci kitabın başlangıcına değineceğim bir yorum yapacağım. Bazı insanlar bir kitabı okumadan önce arka kapak yazısına bile bakamayacak kadar spoiler almaktan nefret ettikleri için söylüyorum: Siz de öyleyseniz bu kısımları atlayınız. (Kıymetimi bilin ne kadar da kibarım.)

18 Ekim 2013 Cuma

"Eşleşme - Ally Condie" Kitap YorumuKİTAP KÜNYESİ:

Kitap Adı: Eşleşme
Özgün Adı: Matched
Seri: Eşleşme #1
Yazarı: Ally Condie
Çevirmeni: Emine Ayhan
Yayınevi: Delidolu
Türkiye Yayın Tarihi: 11 Mart 2013
Sayfa Sayısı: 352
Piyasa Fiyatı: 22.00 TL
Goodreads: 3,75 
ARKA KAPAK:

Kimi seveceğinize, nerede çalışacağınıza, ne
zaman öleceğinize başkalarının karar verdiği bir dünya düşünün. Bu dünyada uzun bir hayata, harika bir işe, ideal bir eşe sahip olmak için neredeyse hiçbir bedel ödemek gerekmiyor ama bu seçimleri sizin adınıza başkaları yapıyor. Yapay bir cam fanusun içinde yaşadığınızı fark ediyorsunuz ve bilinen yegane hayat ile daha önce hiç kimsenin gitmeye cesaret edemediği bir yol arasında kalıyorsunuz. Yani mükemmeliyet ile tutku arasında...

Kitapları çevrildiği tüm dillerde çok satan Ally Condie'den muhteşem bir fantastik kurgu.
 

BENİM YORUMUM:
 
 
     Herkese merhaba! Bugün testlerle, kitaplarla ve hayali müzik videosu çekimleriyle sabahladım. Sonra da uzun süredir ilk defa uyduruk olmayan bir kitap yorumu yazayım dedim. Hayır söyleyeyim de, bu kız manyak mı tatil gününde bu kadar erken kalkıyor demeyin. Bu yorumu yazdıktan sonra uyuyacağım.
 
     Kitabımız, seçimlerin ve düşünce özgürlüğünün olmadığı; başkalarının sizin yerinize karar verdiği, başkalarının sizin yerinize düşündüğü, başkalarının sizin yerinize sahip olduğu toplumda geçiyor. Eşleşme de bir uyanış ve direniş romanı.
 
"Cam bir fanusa hapsolmuşum; onu kırmak ve dışarı çıkarak nefes almak istiyorum ama canım acır diye çok korkuyorum."

12 Ekim 2013 Cumartesi

Hayat Felsefem


"Yaratıcı - Gennifer Albin" Kitap YorumuKİTAP KÜNYESİ: 

Kitap Adı: Yaratıcı
Özgün Adı: Crewel
Seri: Crewel World #1
Yazarı: Gennifer Albin
Çevirmeni: Talin Ataman
Yayınevi: DEX
Türkiye Yayın Tarihi: Haziran 2013
Sayfa Sayısı: 348
Piyasa Fiyatı: 21.00 TL
Goodreads: 3,78
 
 
ARKA KAPAK:
 
İçine girdiği dünya öylesine karmaşık ki...

Ailesi Adelice'in olağandışı bir yeteneği olduğunu keşfettiğinde, bunu gizlemesi için onu eğittiler. Bir Dokumacı olmasından korkuyorlardı; yani insanların nerede yaşayıp ne yiyeceklerine hatta ne zaman ölmeleri gerektiğine karar veren o güzel ve ölümcül kadınlardan biri olmasını istemiyorlardı. Ne var ki, İşleme Hizmetleri Adelice'i pek çok testten geçirir ve ailesinden kopararak entrikalar ve sırlarla dolu karmaşık bir dünyanın içine çeker.

Şimdi yalanlardan örülmüş bir ağa ve gizli bir aşka düşmüs olan Adelice gücünün ardındaki tüm uğursuz gerçekleri açığa çıkarmak zorundadır. Bütün yaşamı pamuk ipliğine bağlı olan Adelice onu ya sonsuza kadar koruyacak ya da yerlebir edecek. Bu yetenek bir hediye mi yoksa bir lanet mi?

"Albin korkutucu oldugu kadar büyüleyici bir dünya yaratmış.
Kesinlikle nefes kesici."
-Josephine Angelini-, Yıldız Geçidi


 
BENİM YORUMUM:


     Yazarla ilgili söylemem gereken ilk ve tabii ki en önemli şey hayal gücünün inanılmaz geniş olduğudur. Zaten benim bir yazarı sevmemde yaratıcı olması (yazar için yaratıcı sıfatını çekinerek kullanıyorum çünkü kitabın ismiyle karışıyor) o yazarı sevmemdeki en önemli etken. Kitaplarında tamamen yepyeni bir dünya yaratan yazarlara da oldum olası aşık olmuşumdur. Tabii yepyeni bir dünya yaratılması, her zaman kitabı sevmem için yeterli bir neden olmuyor (Bknz: Kaçış Adası kitabına duyduğum nefret).

10 Ekim 2013 Perşembe

"Beni Bırakma - Tahereh Mafi" Kitap Yorumu

 
 
KİTAP KÜNYESİ:


Kitap Adı: Beni Bırakma
Özgün Adı: Unravel Me
Seri: Shatter Me #2
Yazarı: Tahereh Mafi
Çevirmeni: Deniz Başkaya
Yayınevi: DEX
Türkiye Yayın Tarihi: Temmuz 2013
Sayfa Sayısı: 424
Piyasa Fiyatı: 22.00 TL
Goodreads: 4,36
 

 
 
ARKA KAPAK:


TİK TAK TİK TAK
SAVAŞ.
BAŞLAMAK.
ÜZERE.

Juliette, sonunda Omega Noktasına ulaştı. Onu seven ve
özel yetenekleri olan insanların yasadığı, yeraltı direnişinin merkezine.

Yeniden Kuruluştan ve silah olarak kullanılmanın verdiği acıdan kaçmayı başarmıştı. Artık Adam'ı sevmekte özgürdü. Ama ölümcül dokunuştan asla kurtulamayacaktı; düşündüğünden de çok onu isteyen Warner'dan da.

Bana Dokunma ile başlayan nefes kesici serinin bu bölümünde, Juliette yaşamını değiştirecek kararı vermek zorunda. Asıl istediği ile olması gereken arasında bir seçim yapmalı ve sonucun tüm yaşamını değiştireceğini unutmamalı.

Kalbi ve Adam'ın yaşamı arasında korkunç bir seçim Juliette'i bekliyor.


BENİM YORUMUM:      Konusu çok ilgimi çektiği için alıp okuduğum ve pek bir şey yapamayan toy bir blogger olduğum zamanlarda yorumladığım Bana Dokunma'yı hatırlarsınız belki. Onun ikincisi oluyor Beni Bırakma. Ayrıca şu yazımda tanıtımını yapmış ve Goodreads'ten kaptığım birkaç alıntıyı kendimce çevirmiştim. Ayrıca "En geç bir haftaya alıp okumuş olurum" da demişim ama üç ay geçti yeni yorum yazıyorum tabii ki. Demek ki neymiş? Kitap yorumlarını geciktirip okurları rahatsız etmek şeytani bir zevk veriyormuş. Başka bloggerları da teşvik edin. Biraz işe yarayın.
 
      Kitaba geri dönecek olursak, ilk kitabı okuyanlar bilir, Juliette'in Yeniden Kuruluş'tan kaçıp bir yeraltı direniş merkezi olan Omega Noktası'na, "sözde" iyi tarafa katılmıştı. Hatta en sonunda bayağı bir "Ben güçlüyüm, savaşa hazırım, yenilmezim," havalarına girmişti hatırlarsanız.

5 Ekim 2013 Cumartesi

Amacından Sapan Bir Özür Yazısı

     Okullar açıldığından beri sadece bir post yayınladığım farkındayım ve gerçekten özür dilerim. Hem okul hem de dershane bir araya gelince kitap okumaya çok az vakit ayırabiliyorum, blog'umaysa hemen hemen hiç. Her gün girip Kontrol Paneli'nde geziniyorum ve bir özür yazısını kaç farklı türde yazabileceğimi düşünüyorum aslında. Özür yazısı yazacak tipte biri değilim, alakasız bir konudan bahsederken araya çaktırmadan bir özür sıkıştırırım genelde. O yüzden nasıl olacak bilmiyorum.

     Bir de şu var tabii: Ben burada yokluğum için özür dilerken ortadan kaybolduğumu ruhu bile duymayan kişiler benim sayemde bunu öğrenecekler ve bu tuhaf bir durum olacak. Sonra bir de özür dilememek ayrı bir öküzlük. Ama yine de... her gün hayvan yüküyle ödev ve testle boğuşmam benim suçum değil ki...

     (Burada "Özür dileme, seni anlıyoruz"lar ve "Senin bir suçun yok kahrolası dahi, sen kusursuzsun"lar havada uçuşur, sonra alçakgönüllü blogger Doğa ayakta alkışlanılır ve ben duygulanıp ağladığımda sırtım sıvazlanılır.)

     Hayali duygusal anlarımız sona erdiğine göre ben bir kitap yorumu falan yazayım, yazılacak yorumlar fazlasıyla birikti çünkü. Siz de arkamdan "Ne iyi bir kız" muhabbetlerine başlayabilirsiniz. Dikkat edin de yanlışlıkla bana aşık falan olmayın.

     Tamam. Bitirdim. Hoşça kalın :D.

(Bu gif'in amacı ne bilmiyorum gerçekten .s)